Citat:
Om vi skulle ta oss en Valium och försöka landa från haschpsykosen i tråden så blir det nog mer substans i posterna. Ett rimligt scenario är att de privata bankerna konkar på grund av bolånebubblan, det blir bankrusning till de futtiga miljarder det finns kontanter till och kronan blir värdelös. Om politikerna (eller snarare tjänstemännen i de olika förvaltningarna) har ett par pungkulor så blir det en nödvaluta som träder i kraft. Vi hade exempelvis en form av krigsvaluta som skulle ges ut i händelse av krig för inte så länge sedan. Den i kombination med priskontroll skulle vi kunna hanka oss hjälpligt fram på. Får ingves igenom sin E-krona blir det väsentligt enklare. Som du ser i denna länk fanns/finns det noga utarbetade planer på att upprätthålla betalningsväsendet i händelse av jämmer och elände: http://hjak.se/2012/02/27/beredskapssedlarna/Saknas pungkulor hos höga vederbörande blir det i stället EU som tvingar på oss en egen valuta (Euron), på samma sätt som jänkarna tvingade på Västtyskland D-marken.
Citat:
Snälla du. Titta tillbaka ner i historiens grumliga brunn. Efter spektakulära händelser såsom världskrig finns det fortfarande förteckningar om vem som äger vad och följaktligen också vem som har lånat hur mycket till vilken ljus och fräsch etta på Söder. Ett exempel är de skatter som nassarna snodde under kriget. Sedan 1945 har det pågått ett arbete med att återbörda dessa skatter till de rättmätiga ägarna, även om många av dem gick åt under kriget. Man har koll på varenda pärlhalsband och oljemålning. Guldet nassarna snodde från olika länders guldreserver har man också, i alla fall på pappret, spårat upp vartenda gram av. Problemet är inte att avgöra var skatterna och guldet hör hemma, utan att mäta ut dem från de nuvarande "ägarna". Ditt favoritland Schweiz har som bekant inga problem med att hjälpa skumma typer att gömma undan nazistguldet som nazismens offer motvilligt fick släppa ifrån sig. Nu på sistone har man dock fått börja krypa till korset och börja lämna tillbaka stöldgodset när arvingarna kommer och viftar med sina papper. En bolånetorsk är betydligt mer lättskrämd än en internationell gangster, så indrivarna kommer få ett lätt arbete med att bena ut hur mycket som ska amorteras och vilken ränta som ska in.
Man behöver inte hårdvara från HP eller IBM för att avgöra om en bolånetorsk betalat sin lya eller ej. Det räcker med att titta i diagrammet i länken i min signatur för att konstatera att han inte gjort det.