Citat:
Ursprungligen postat av
baggebo1
Därför att det är jämnt i pollarna och i alla stater där info har börjat sippra ut om förtidsröstningen har det visats sig att pollarna inte alls kunnat fånga upp vad som faktiskt händer. Kolla t.ex. North Carolina. De hade Hillary på stadigt +2 till +8 tills det visade sig att den svarta rösten minskar, att den demokratiska rösten minskar, att den republikanska rösten ökar, att independents tokökar. Lägg sedan till "dold" information som fiskats fram att independents är +10 till + 15 för Trump, att 23% av demokraterna röstar Trump osv så blir bilden tydlig: Pollarna har varit felsamplade och felutförda, de har inte kunnat fånga upp vad som verkligen händer. Titta på RCP på North Carolina här:
http://www.realclearpolitics.com/epolls/2016/president/nc/north_carolina_trump_vs_clinton-5538.html
Läs det här:
https://theconservativetreehouse.com/2016/11/01/north-carolina-trump-51-clinton-44-trump-winning-23-of-democrats-and-12-independents/
Sen läger du ihop 1+1 och förstår att detta inte är något som är typiskt för NC utan vi kommer se samma sak i alla stater så inser du att om pollar visar att det är jämnt så kommer Trump att vinna stort.
Därför tror jag Trump kommer vinna Nevada, New Hampshire och Colorado.
Ser riktigt bra ut! Ja, det är vad jag förväntade mig faktiskt, och jag har skrivit en hel del om det, att många Bernie bros kommer gå över till Trump (23%?!?! lol, snacka om att de överger Hillary!), så även independents (Jesse Ventura typer, fast inte lika mycket hippies som Ventura), eftersom Trump trots allt är en independent kandidat egentligen (han ställde ju upp för Reform party på slutet av 90-talet, och han har aldrig varit dogmatisk kring republikan/demokrat tramset).
Citat:
Ursprungligen postat av
baggebo1
Bill Mitchell är bra på att förklara varför pollarna är felaktiga. Här en färsk intervju på Infowars:
https://www.youtube.com/watch?v=dpaiuXNEWUE
Bra intervju. Själv tror jag att utöver att pollarna är avsiktligt manipulerade, att även Bradleyeffekten har en stor roll i pollsen. Kul hur som helst att vi börjar se riktiga polls som visar en Trumpledning nu i sista veckan. ABC var ju bäst:
http://a.abcnews.com/images/Politics/2016_General_Election_Vote_Preference_10-31-16.jpg
http://a.abcnews.com/images/Politics/ABC-Post-Polls-Table.png
Clinton, Trump All but Tied as Enthusiasm Dips for Democratic Candidate:
http://abcnews.go.com/Politics/trump-leads-clinton-point-poll-enthusiasm-declines/story?id=43199459&cid=abcnp_tco
^^ Det vi håller på att uppleva just nu, är en rejäl Trumpvinst. Det är så det ser ut i realtid. Pollar trillar in som visar en knapp men märkbar ledning en vecka före, och sedan blir det vinst.
Värt att ha i åtanke, att Alan Abramowitz, Helmuth Norpoth och Allan Lichtman, alla förutspår en Trumpseger på minst 50% av popular vote. Personligen tycker jag att Alan och Allan (judar) är lite oärliga kring deras analyser (båda har sagt att Trump kan komma att förlora pga att han är så kontroversiell osv), och Lichtman anser att Trump inte är karismatisk (alltså ger han Trump inte en "key" där), vilket jag inte kan hålla med om: Trump är jävligt karismatisk faktiskt. Anledningen till att Trump har så hög unfavorability beror på att judeägd amerikansk mainstream media har attackerat Trump med skitsnack i över ett år nu. En annan grej som Lichtman har fel om, är att han anser att det inte finns någon social unrest (alltså ger han inte en nyckel emot det sittande partiet), vilket inte stämmer; jag tänker på Black Lives Matter, alla masskjutningar, en del islamo-terrorism osv.
Med andra ord är det minst 6-7 nycklar till Trump's fördel, av Allan Lichtman's 13 nycklar till vita huset. Abramowitz har uttalat liknande trams, att han tror att Trump kommer förlora pga pussygate osv. Norpoth (tysk statsvetare) är den enda som inte tramsar runt kring det här. I vilket fall som helst, så instämmer jag med både Lichtman och Norpoth, att man bör ignorera alla polls och bara fokusera på deras 13 keys to the white house och primary model samt swing of the electoral pendelum (betydligt starkare indikatorer/faktorer än polls).
Så det är viktigt att förstå här, att en republikansk kandidat hade vunnit oavsett om det var Trump eller inte. Vad Trump gjorde var ganska smart: han väntade tills rätt tillfälle (han var intelligent nog att inte utmana Obama 2012; han hade sannolikt förlorat det valet oavsett vad han sa/gjorde) där han inte är i underläge pga incumbency-övertaget osv, så att han kan rocka loss med stopp på brun/muslimsk invandring, bra relationer med Ryssland osv.
Förresten, vad tror du om Minnesota?