Citat:
Mr.Mr skriver
Och med detta eftersom dom visste att Quick byggt upp berättelser där medgärningsmän var inblandade så kunde han inte tekniskt sett bli dömd eftersom han inte kunde ta sig till de flesta mordplatser innan han skaffade bil och körkort, (vilket han gjorde några år efter han skaffat kiosken).
Men ändå blev han dömd och det berodde på att Pentinnen och Kwast vilseförde tingsrätterna.
Här var Quick hjälpsam när han villigt ändrade sina berättelser för att föra ut medgärningsmännen ur historierna, också ett bevis på att Quick ljög.
¨
'
Här vill jag mena nu när jag läst SBs bok att han inte hade "byggt upp berättelser" Det gjorde proffsen åt honom. Man bistopd honom gång på gång medan han var i ett skick där han var lätt att påverka pga de droger man faktiskt tvingade honom att ta (för att få bättre resukltat) ibland.
Att han ändrade sina berättelser beror på att han blev rättad av bla Pentinnän om vad han skulle säga och göra..eller annan i den här soppan.De som ljög mest var proffsen.......för att få honom tat ljuga