Citat:
Naturligtvis, striptease är inget kvinnor väljer att göra för att de själva vill det, utan något de gör för att männen vill se det och erbjuder pengar. Kvinnor har alltså en egen vilja, som inte involverar att göra striptease men som involverar att tjäna pengar. Det har hur som helt ingenting med makt att göra, vilket du hade förstått om du begripit hur liknelser fungerar:
Så det är männens fel att kvinnor är villiga att sjunka så lågt?
Du vet att det fortfarande finns andra, mer respektabla yrken de kan vända sig till om de inte är villiga att förnedra sig själv på det sättet?
Trots det väljer många strippor att strippa, hur kan det vara mannens fel nu igen?
Är det mannens fel att många kvinnor är giriga och vill tjäna stora pengar enkelt för att finansiera den egna dyra livsstilen?
Källa på att striptease inte är något kvinnor själv väljer att göra?
Att du själv aldrig hade velat göra det räcker inte som argument. Du är trots allt inte "alla" kvinnor.
Själv känner jag kvinnor som självmant horar ut sig för att det är bra pengar och att de gillar yrket.
Citat:
I den här situationen är det rätt uppenbart, män är inte beroende av striptease (med undantag för en selekt grupp sexmissbrukare), det är någonting de bevittnar som underhållning. Strippor gör däremot oftast sitt jobb enbart för att de är beroende av pengar. Det finns för all del också de som inte alls skäms och är nöjda med sitt yrke, men även i det fallet är det svårt att hävda att de skulle ha någon egentlig makt över sina kunder.
Nej, det är mest du som inte verkar förstå begreppet makt. Att du sedan kommer med andra tramsiga kvinnohatarpåhitt som "80/20 regeln" och liknande faktaförnekande trams stärker ju bara min uppfattning.
Nej, det är mest du som inte verkar förstå begreppet makt. Att du sedan kommer med andra tramsiga kvinnohatarpåhitt som "80/20 regeln" och liknande faktaförnekande trams stärker ju bara min uppfattning.
Märker du hur du hela tiden säger emot dig själv?
Vem är inte beroende av pengar?
Var ligger felet i att leva ett mindre glamouröst liv?
Fortfarande ingen som tvingar kvinnor till att strippa så länge det inte är några maffiaorganisationer vi snackar om här. De väljer det självmant. Alla är beroende av pengar, hur rikt alternativt fattigt liv man är villig att leva och vad man är villig att göra för att uppnå sina mål bestämmer man helt och hållet själv.
Det är inte Olles fel att Anna är en äcklig slyna som är villig att förnedra sig själv för att kunna ha råd med den senaste Michael kors väskan bara så hon kan skryta inför sina vänner.
Gäsp. Väldigt tröttsam retorik som hela tiden upprepas. Kvinnor är offer oavsett vad. Även när de själva sätter sig i en sårbar situation. Klart det är männens fel. Det kan omöjligen vara kvinnornas fel. Samma tråkiga slutsats som alltid dras när feminister argumenterar.
__________________
Senast redigerad av annaskatter 2016-09-14 kl. 21:45.
Senast redigerad av annaskatter 2016-09-14 kl. 21:45.
Du är som en gödselmaskin som spottar ut skit åt alla håll så mycket du bara kan, din skit når inte dit du tror att du kastar den, det är bara du själv som stinker av all skit.