Citat:
Ursprungligen postat av
Bortamatchen
Jo en skattehöjning har vanligtvis den effekten. De flesta verkar tycka att skattehöjningar som drabbar någon annan är bra och sådana som drabbar dem själva är dåliga. Jag tycker din skatt skall höjas utan att den påverkar min. Tycker du det låter som en bra ide? Det är nämligen precis vad du föreslår.
Att folk bara tänker på den egna ekonomin är precis det jag menar med kortsiktigheten. Det leder till att politikerna tvingas ha extremt kortsiktiga vallöften vilket gör att större förändringar där nyttan kommer om längre tid blir svårare att genomföra.
Jag har som sagt lån och har således ränteavdrag idag, så min skatt berörs den med ifall ränteavdraget försvinner.
Hör och häpna så är jag dessutom för en skattehöjning på kort sikt för att t.ex. ta itu med integrationsproblematiken vi har. På längre sikt tycker jag det bör ske en större utredning för att försöka hitta de onödiga "svarta hålen" i statens utgifter vilket jag personligen tror skulle kunna resultera i flera procents skattesänkningar (eller att de läggs på vettigare saker). Detta tar dock tid och på kortare sikt behövs det mer pengar, så höj skatten.
Citat:
Ursprungligen postat av
Bortamatchen
Det är helt käpprätt felaktigt språkbruk. Du bör nog kolla upp varför ränteavdraget existerar.
Så du menar att ränteavdraget inte sänker priset på lånade pengar alltså? Du betalar lika mycket för ditt lån med och utan ränteavdrag? Det infördes med argumentet att vanliga arbetare skulle ha möjlighet köpa bostad, genom att just sänka kostnaden för lånen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Bortamatchen
Å andra sidan är som sagt vad du kallar saker inte relevant och jag skiter ärligt talat i om du kallar det för rosa pingviner så länga jag vet ungefär vad du menar.
Det är här vi diffar, jag använder orden enligt de vedertagna definitioner av dem som finns, blir enklast att kommunicera så istället för att hitta på egna definitioner.