Citat:
Ursprungligen postat av
galatasaray
Hela denna tråden borde slängas i papperskorgen.
Det visar sig svårt för de som hävdar bubbla att mäta upp den. Dom jobbar på saken.
Citat:
Ursprungligen postat av
galatasaray
1. Det är busenkelt att låna, så länge man har kontantinsatsen. Man behöver inte ens prata med banken utan gör allting online.
Finansbranschen rationaliserar och effektiviserar också. Fast när jag flyttade senast och ville ha ett litet brygglån fick jag besöka banken.
Citat:
Ursprungligen postat av
galatasaray
2. Det är extremt lätt att värdera upp sitt hus och göra ytterligare belåningar på bostaden. Man behöver bara lyfta luren, så kollar de lite statistik och vips så minskar ens belåningsgrad markant, utan att de ens stigit in i bostaden.
Bankerna har ordentlig koll.
Men det går bara att värdera upp om nu marknaden stigit.
Citat:
Ursprungligen postat av
galatasaray
3. Folk tror att priserna kommer stiga i all oändlighet
Historiskt har dom stigit. Blir så när man har inflation.
Citat:
Ursprungligen postat av
galatasaray
och man inser inte hur pass extremt det är att låna tre miljoner för en 50kvm stor bostad i centrala Gbg/Sthlm.
Vad kostar det att köpa en tomt där och bygga en bostad?
Är det billigare eller ?
Citat:
Ursprungligen postat av
galatasaray
4. Innan sågs bostäder som tillgångar, idag äger ingen sin bostad utan bankerna äger allting.
Nja, det enda bankerna har är en fordran på låntagaren. (Ja, och så har dom motsvarande skuld).
Citat:
Ursprungligen postat av
galatasaray
5. Det är inget hållbart samhälle när dagens ungdomar inte har råd med bostäder pga. den höga belåningen och kontantinsatsen som krävs.
Fast det beror på hyresregleringen. Den hindrar nyproduktion av HR och göra att folk blockerar blockerar hyresrätterna. Det är billigare att ha en HR än att hyra ett förråd på Shurgard.
Prisregleringar ställer bara till med sattyg.
Citat:
Ursprungligen postat av
galatasaray
Visst, många teoretisk skulle kunna fortsätta betala på sina bostäder om räntan skulle vara uppe i "normala" 4-5% men det skulle inte innebära en dräglig livssituation för individerna.
Varför skulle inte det vara drägligt?
Citat:
Ursprungligen postat av
galatasaray
Jag tror att vi kommer få ett scenario likt år 2008-2009 inom den kommande tiden, ingen uppgång varar föralltid och samtidigt så får man alltid en overshoot på priserna just innan de rasar och samtidigt även ett undershoot när det är som värst.
Räknar du med generella löne och prissänkningar?