Citat:
Ursprungligen postat av
gason
Att det går att zooma in föremål så de syns igen säger ingenting annat än att ögat/kameran har begränsad upplösning.
Att det ibland går att se saker som borde vara bortom horisonten på en rund jord är inte konstigare än att du kan se "runt hörnet" med hjälp av en spegel. Det kallas "hägring".
Det förklarar fortfarande inte vad som skymmer halva solen. För att något ska skymma sikten måste vattnet på något sätt hamna mellan solen och ögat/kameran. Hur går det till om solen aldrig sjunker ner under vattnet? Hur mycket du än zoomar in den halva solen kommer den aldrig bli fullt synlig. Varför har du så svårt att förstå det?
Har du försökt att tänka själv när det gäller att förklara hur solen lyser över hela jorden på vintersolståndet när du inte hittar något på google? Har du funderat på varför du inte hittar något?
Sen gällde det som sagt när vi har vinter, inte när vi har sommar.
Solen har en diameter ca 100 gånger större än jordens och befinner sig på ett avstånd av ca 150 000 000 km.
Det går att mäta genom observationer av avståndsförhållandet mellan solen, Venus och jorden. Med hjälp av radar mäts det verkliga avståndet till Venus och sedan räknas avståndet till solen ut.
Vad gäller "CREPUSCULAR SUN RAYS" så har du själv gett ett bra svar i detta inlägg:
(FB) Flat Earth--Jorden är platt
Vill du ha en lite närmare förklaring så kan du titta på detta:
https://www.youtube.com/watch?v=b_ppPXChyTo
Det handlar helt enkelt om perspektiv.
1. Antar att du menar med begränsad upplösning så menar du synfält?! Absolut är de så. Och hur tror du att dom försvinner bortom synfältet om ditt synfält och konformat. Och du bara har vattnet/vägen som gå in i horisonten Och du har fortfarande problemet av att du ÄVEN kan se objekt som enligt mattematiken ska ligga under kurvan. Så de mest logiska är att kurvan inte är så stor eller att den inte finns alls.
2. Det var de jag åxå trodde. Men jag tog några timmar på mig för att förstå hur hägringar funkar och dess olika typer..
Dom hägringar du pratar om heter Superior Mirage.
Och precis som du säger så är det om en spegel som gör att ljuset stutsar.
Men då ska du även komma ihåg att bilden blir uppochner.
Och dom bilder vi har av t;ex Chicago skyline är inte en hägring.
http://i.imgur.com/XS6AaSL.jpg
https://www.google.se/search?q=Superior+mirage+upside&biw=1920&bih=985&s ource=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjEs5KS8bHOAhWj PZoKHZBeApwQ_AUIBigB
Jag ville hitta en video som jag tyckte va ett bra exempel. Men lyckades inte.
Det var en spikrak väg som en kille la sin videokamera på vägen. Så började han gå från kameran.
I början så såg man hela honom. Ju längre bort han kom ju mer av honom försvann under asfalten. Tillslut vare bara midjan och uppåt man såg.
Och då zoomade hans kompis in.. på honom utan att flytta på kameran. Och då kom han tillbaka i bild. Ska se om jag kan hitta den eller göra en egen kanske. Men den illustrerar hur nånting kan halvt försvinna bakom horisonten.
Som sagt håll de på en vuxen nivå. Jag försöker verkligen förstå båda sidornas argument. Jag har varit RE troende alla mina år på denna jord. Och de va inte förens jag kollade upp båda sidornas argument och mot argument som jag blev lite fundersam. Och vissa saker som du kanske tycker är en självklarhet är för mig inte ett bra argument. Vi tycker olika och det är därför jag är här. För att ni ska ifrågasätta FE modellen medans jag presenterar dess mot argument. PÅ så sätt kan man se vilken som klarar sig bäst under kritik. Och jag har inte köpt någon av modellerna än. Men jag måste erkänna att jag tycker FE har bättre argument som vi kan se och testa och uppleva. Och alla argument mot FE verkar det finnas bra motsvar på som dessutom motsäger RE modellen ännu mer.
(Enligt mig).
Absolut hat jag tänkt på de. Och den verkar stämma överens med FE. På vinterhalvåret så rör sig solen i dom yttre banorna och resulterar i 2 saker. Det blir kallare eftersom solen befinner sig längre bort. Samt att solen ser ut att stå lägre än på sommaren. Även att soltimmarna blir kortare.
Och om du tittar på när vi har de som varmast här i Sverige... och jämför med sydafrika så verkar de stämma 100%.
http://www.eminf.com/temptrendmonbar/ZACAPTWN.png?city=Capetown&country=South%20Africa& region=Africa&units=C
Hur kan jag testa avståndet från jorden till solen och venus om jag skulle vilja göra det idag?
Tyvärr så handlar de inte om de eftersom det inte finns nått experiment som bevisar att de är perspektiv. Eller har du ett experiment som bevisar detta?
MVH // Max