Citat:
Ursprungligen postat av
kamelijon
ska va en riktigt dum jävel som mördar sin kassako för att denna tjatar om att få tillbaka en så liten skuld som 100 000 och Varför skulle så många gå med på att ha ihjäl en uppenbarligen fantastiskt generös person som BO verkar vara. Låter ganska osannolikt. Tror knappast iheller att det finns papper på var enda sak hon har köpt och man kan ju bara hävda att det är gåvor alt. Bara strunta i tjatet.
Tror mer att GM har skuld till HA och hotats där och sett mordet som en lösning, kanske tyckte de andra att det var värt Att skydda GM/männen genom att medverka till mordet. Eller att de som verkar favorisera HA har babblat om sin inkomstkälla och de i sin tur fått upp ögonen för pengarna.
Följer tråden med skräckblandad förtjusning
Varför skulle någon låna ut pengar till personer som varken har jobb eller annan inkomst förutom ekonomiskt bistånd?
Förutom BO, hon försökte hjälpa och tyckte det var skoj för stunden. Inte så roligt när hon vill ha lite återbetalningar.
Om du vore en person på andra sidan lagen och du hade en del pengar. Skulle du då låna ut pengar till någon i hjärngänget?
Förutom att se riktigt snygga ut på foton och att några sägs vara bra på slangsug så vet jag inte om de har någon chans på en vettig inkomst på den andra sidan heller.
Klart att 100 000kr inte är några större pengar, men för hjärngänget så kan jag garantera att det var stora pengar. Inte ens en supporterklubb till HA eller BA skulle låna ut pengar till det här gänget, det vore ju som att kasta 1 000-kronorssedlar i en önskebrunn.
Hjärngänget har antagligen försökt filtrera fulöl. På den nivån är det.
Jag har oftast fel, men mina gissningar är värda en hel del.