Verkar ha släppts en ganska intressant bok i Frankrike, om Zlatans tid i PSG:
Citat:
Men det är en annan anekdot som lär röra om fotbolls-Sverige igen.
Degorre och Hermant berättar hur Zlatan Ibrahimovic på Fotbollsgalan i Globen i november 2014, då han fick ta emot sin nionde Guldboll, noterade att alla inte applåderade honom. Klubbkamraterna Caroline Seger och Kosovare Asllani (då fortfarande i PSG) ska inte ha rört en min vid sitt bord.
Ett knappt år tidigare fick Zlatans famösa ”cykelskämt” om Therese Sjögran, damlandslaget och damfotbollen som helhet flera landslagsspelare att reagera kraftigt. Bland dem Caroline Seger, som skrev på Instagram: ”Aldrig har jag under dessa år behövt känna mig så liten som jag gjorde när vår största idrottsprofil genom tiderna uttryckte sin åsikt om DAMfotbollen”.
I boken beskrivs hur Zlatan noterar de uteblivna applåderna från PSG-svenskorna, och när Kungen och Silvia ska besöka Paris och Parc des Princes ett par veckor senare försvinner plötsligt Caroline Seger och Kosovare Asllanis medverkan från programmet samma dag.
Asllani skrev då på Facebook: ”Vi var bjudna för att idag träffa Kungen och Drottningen, i går kväll blev det tydligen ’inställt’ vilket inte gällde för alla. Varför det blev så här låter vi vara osagt. Dock vill vi poängtera att det har ingenting att göra med vårt kungapar”.
Sedan gjorde både hon och Caroline Seger sig oanträffbara.
Nu berättar Degorre och Hermant att Zlatan Ibrahimovic ställt ett ultimatum angående de svenska damspelarnas närvaro kvällen före statsbesöket. ”Det är de eller jag”, är Zlatans budskap, något PSG:s ledning under stor vånda lyssnat på och fallit till föga för. Asllani och Seger stryks, tillsammans med PSG:s lagkapten Sabrina Delannoy, ur programmet.
http://www.aftonbladet.se/sportbladet/fotboll/internationell/frankrike/zlatan/article22816112.ab
Som vanligt måste man ta dessa historier med en grävskopa salt men...