Citat:
Ursprungligen postat av
Ovcharka
Malmö som får bidrag av Stockholm, men iaf.
Av nån anledning så kunde den inte stå utanför Friends i Solna. Så vart då? Göteborg? Öh, va?
Vore f.ö. grymt med en staty av en av G Hyséns glidtacklingar i Gbg.
Så enda rimliga var hans, typ, moderklubb MFF i Malmö.
Nu får den stå på Zlatan Court (Med fortsatt risk och utgifter) eller så smälter man ner den...
... varpå Zlatan kommer säga att Milano är hans hem och Sverige aldrig accepterade honom (och hans flyktingar till föräldrar vi tog emot) och dra det stora rasistkortet ur sin ficka.
Anledningen till att den inte hamnade utanför Friends som trots allt vore den bästa platsen för det är ju ändå för landslaget han spelat och gjort den största prestationen, är för att AIK inte vill ha honom där. Troligen för att han var för mycket förknippad med Malmö.
Sen när den skulle skeppas till Malmö så var det många medlemmar i MFF som direkt sa att de inte vill ha den vid stadion. Om man nu skulle ha en staty på en spelare/profil vid stadion så finns det många som man hellre hade velat ha.
Det bästa nu är att ställa statyn på en allmän plats där det inte ska förknippas med några eller representera några. Att ställa den i Rosengård tror jag inte heller är en bra idé. Han är inte lika omtyckt där längre som han var tidigare.