Citat:
Ursprungligen postat av
AIP
Endast i AIK kan man få för sig att sparka en tränare som hållit klubben i toppen de senaste åren. Tycker verkligen synd om Alm ifall detta stämmer även om han känns som ganska osympatisk kan ha med hans dialekt att göra dock.
De AIK:are som tror att Norling är messias borde tänka om. Jag tror inte han kan göra AIK till ett guldlag. Men gillar man konstiga uttalanden och metaforer som ingen hänger med på plus att han säkert kommer stöta på Camilla så blir det säkert kul för någon.
Ifall detta stämmer innebär det att Segui gått segrande ur striden?
Stahre fick packa väskan efter att två "bra" säsonger på raken, finns för övrigt en bra radio dokumentär om hans första säsong i Blåvitt, "Kom igen gubbar", som var mindre lyckad. Jag gillade Mikael, skön lirare, med en skön inställning,
http://sverigesradio.se/sida/avsnitt/592413?programid=909
Citat:
Kom igen gubbar!
Inför den allsvenska premiären 2012 satsar IFK Göteborg stort: Dags att försvara klubbens rykte som "mesta mästarna". För att säkra en topplacering har man rekryterat dyra spelare och en guldtränare.
Men knappt har säsongen börjat förrän den haussade satsningen får fiaskostämpel.
Medan säsongen fortskrider och besvikelsen tilltar lär vi känna två män som gör allt för fotbollen, men har olika perspektiv. Mikael Stahre är mannen som varit fotbollstränare sedan han var 14 och lever sin dröm nu när storklubbarna vill ha honom.
Hans drivkraft är att få uppleva det söta segerruset om och om igen. Bertil Lundqvist är materialaren som varit trogen sitt Blåvitt i 22 år tillbaka. Han "är mer som folk är mest", en tvivlare och katastroftänkare.
"Kom igen, gubbar" är en dokumentär av Louise Jacobson om vinnarmentalitet, självförtroende och vad som händer när det inte blir som man tänkt sig.
Programmet sändes första gången i november 2012.
Att Alm får kicken är inte så nådigt, men så kan det vara.