I den här länken framkommer att Expressen hade kunskap om praktikanten redan när den intervjuade Sahlin om intyget.
http://www.expressen.se/nyheter/livvaktens-slakting-praktiserade-trots-nej/
I en intervju med Expressen TV – under arbetet med avslöjandet om det falska intyget – fick Mona Sahlin frågan om sin praktikant.
Men din praktikant som du har med dig här är ju släkt till din före detta livvakt? Är det en tillfällighet?
– Vi hjälper många, eller jag hjälper många av mina vänner. Jag har tagit emot många praktikanter genom åren… Absolut… Det är ofta så som vägen på arbetsmarknaden är. Man använder sina vänner, eller hur?
Enligt Aftonbladet har kvinnan använt uppgiften om sin praktikplats hos Mona Sahlin när hon sökt fyra jobb på olika departement, som assistent åt barn-, äldre- och jämställdhetsminister Åsa Regnér, S
Så Flashback var alltså inte först att känna till detta.
Det väcker då frågan var Expressen fick scoopet från först. Jag trodde det var från bostadsrättsföreningen, men det kan lika väl vara internt från Extremistbevakargruppen.
Eller så fick man det först från bostadsrättsföreningen, och så gjorde man ett bra jobb och hittade bland annat praktikanten. Eller så fick man tips om praktikanten först, och ramlade sen över bostadsaffären när man grävde.