Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Om det inte handlar om ett fel som gjorde flygplanet manöverodugligt så återstår bara att den som förde befälet fattade fel beslut, sannolikt genom att feltolka information eller att inte följa de manualer som finns för identifiering av fel och åtgärd. Jag tror på det sistnämnda.
OM det är så som vi spekulerar, gjordes bedömningen att det inte fanns tid att titta i manualer eller nödchecklistor.
Det finns så oerhört många felkombinationer som kan uppstå, att checklistorna och manualerna inte täcker mer än en liten del.
Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Vad hände, varför hände det, och vad kan göras för att det inte ska hända igen?
Det är de svar som haveriutredningen förhoppningsvis ska ge.
Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Ett fel kan leda till katastrof om man inte vidtar rätt åtgärder, en första åtgärd måste vara att förstå vad som är fel, gör man inte det så kan fel åtgärder vidtas och som i sin tur leder till ett ohanterbart problem.
Jag är inte pilot, men så mycket vet jag att det finns manualer som piloterna ska följa för att identifiera ett fel och som visar vilka åtgärder som skall vidtas. Ingenting tyder på att ens ett försök till att lösa problemet metodiskt har gjorts.
Det kan ha gått till så här: Autopiloten varnar för att den kopplat ur sig, kaptenen tittar efter orsaken och ser direkt att planet ligger i 40 grader vinkel uppåt med nosen.
Detta är en extremt kritisk situation, särskilt på hög höjd. Det kan betyda att planet bara är sekunder från en stall som sedan kanske inte går att häva.
Vi har två svåra olyckor på senare år som berott på just detta: Air France Flight 447 och Indonesia AirAsia Flight 8501.
Systemfel uppe på höjd, flygplan som hamnat i allt för brant stigning med stall som följd. En stall man sedan inte lyckats häva.
Det är inte svårt att förstå om de ville skynda sig att korrigera en sådan situation. Även om det korrekta förstås vore att ge det några sekunder till för att begrunda resten av instrumenten och få ett helhetsintryck.
Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Min uppfattning är att befälhavaren uppfattar att något är fel, autopiloten slås av och därefter börjar det snabba händelseförloppet som ledde till ett totalhaveri.
Efterklok eller inte, men om det är så det gick till så är piloten orsaken till kraschen, inte det tekniska felet i sig då det kunde hanterats om rätt åtgärder vidtogs i rätt ordning.
Nästan alla flygolyckor orsakas av felkedjor. Ett antal saker som gått fel samtidigt.
Att bara skylla på pilotfel leder ingen vart. Om piloterna inte lyckats lösa situationen, var det knappast pga av någon form av underlåtenhet eller slarv. Snarare hamnar skulden hos bolaget, som kanske snålat in på simulatorträning och inte gett sina piloter tillräcklig träning.
Rekommendationen från havkom blir knappast att de döda piloterna ska ta sig i kragen, utan att flygbolaget måste ändra sina rutiner och utbildning av personal.
Kanske även en rekommendation till flygplanstillverkaren. Normalt ska IRU:n själv känna av om den inte fungerar som den ska och då flagga för att den är ur funktion. Den ska inte kunna visa värden som är gravt felaktiga.
Är det som vi spekulerat om, kommer både undertecknad och de flesta andra piloter runt om i världen inom något år att få träna just detta scenariot i simulator.