Citat:
Ursprungligen postat av
Stagflation
Varför påverkar natriumhydroxid cellmembranet hos exempelvis en rödbeta? Detta måste väl bero på att natriumhydroxiden är frätande?
Inte mitt starkaste område, men kan göra ett försök eftersom ingen svarat: Cellmembran består till stor del av fosfolipider, dvs långa fettkedjor med en liten hydrofil knopp ovanpå. Det som händer skulle kunna vara något som liknar det här
https://en.wikipedia.org/wiki/Saponification#Mechanism_of_base_hydrolysis . Frätande är en ganska bred term som i regel mest kan tolkas som att det skadar vävnad och inte någon exakt kemisk beskrivning då båse Lewis-syror/baser samt Brønstedt-syror/baser kan vara det med vitt skilda mekanismer.
Sen gällande din fråga om reducerande av sockerarter, att de är reducerande har ju att göra med att de befinner sig i ett "högt" energitillstånd och kan tänka sig att lämna ifrån sig en (eller flera) elektroner under rätt förutsättningar till något annat för att nå ett lägre energitillstånd. För att de ska ske kräver det att en annan molekyl i närheten vill (eller iaf kan tänka sig) ta upp en eller flera elektroner. Om skillnaden i energi totalt, för både den som ger ifrån sig elektroner och för den som tar upp är lägre en den sammanlagda innan, så är reaktionen möjlig. Det händer t.ex när en kolatom i socker går från att vara ett karbonyl-kol till ett karboxyl-kol med högre oxidationstal. Återigen så är de inte mitt starka område utan de här är mer en allmän förklaring av reduktion/oxidation tillämpad på sockerarter.