Citat:
Ursprungligen postat av
Aristides
Tråden riskerar att fastna i en perpetuum mobile av diskussioner om fusk hos opinionsinstituten. Jag är väl medveten om mörkläggningen i medierna, om de politiskt korrektas fulspel och om det svenska åsiktsförtrycket, men begriper ändå inte varför någon som säljer en kommersiell tjänst som bygger på att man är trovärdig och sanningsenlig, medvetet skulle fuska i syfte att uppnå kortsiktiga politiska vinster.
Hur menar egentligen ni som driver den tesen? Varför skulle de skåpa ut varumärket på det sättet? Varför skulle kapitalistiska företag inte vilja prestera en så säljande produkt som möjligt?
Jag håller med. Gammel-OI fuskar inte medvetet, men deras metoder fungerar dåligt för SD och det finns en stor tröghet när det gäller att förändra metoderna.
Som en alternativ förklaring till att vissa OI medvetet skulle fuska/ljuga/hitta på har jag flera gånger tidigare skrivit om en alternativ förklaringsmodell. Den handlar om de fel som kan uppstå vid kombinationen av ett snabbväxande parti och att det starkaste vapnet OI har mot sympatisörer som inte ställer upp i undersökningar, eller som inte svarar sanningsenligt, är viktning mot vad man röstade i senaste valet. Även om det i detta scenario på ett bra sätt går att kompensera för underrepresentation av gamla sympatisörer (till exempel om andelen intervjuade i en OU som påstår sig ha röstat SD 2014 är mindre är 12,86% kan dessa lätt viktas upp till "facit") så blir det problem med de sympatisörer som tillkommit efter valet, då det inte "syns" att de "saknas". Denna modell kan förklara två centrala observationer:
1) Precis efter ett val ligger även gammel-OI rätt. Anledning är att inga eller få sympatisörer hunnit tillkomma, varför viktningen fångar bortfall/oärliga svar.
2) Gammal-OIs siffror för SD kommer blir mer fel desto mer SD växer och skillnaden mot OI som inte har dessa problem kommer växa när SD växer.
Förklaringsmodellen ger även två intressanta förutsägelser:
1) Skulle SD öka ytterligare, och om OI inte ändrar sina metoder, kommer gapet mellan störst och lägst blir ännu större än vad det redan är.
2) Eftersom det just är nytillkomna sympatisörer sen senaste valet som är svåra att kompensera för betyder det att de systematiska fel som gammel-OI gör är beroende av skäms/misstro-effekten på marginalen. Att denna effekt eventuell har avtagit bland förhärdade veteraner spelar alltså ingen roll, felet kommer bero på hur de som så senast som för kanske ett halvår sen inte sympatiserade med SD beter sig i intervjuerna.
Citat:
Ursprungligen postat av
Sonnenwende
Därför att de kommer krypa närmare och närmare SD's antagna resultat desto närmare valdagen vi kommer. De som jobbar på instituten avskyr SD i hög grad och vill hjälpa media och övriga partier att skapa ett intryck av att stödet för SD är lägre än vad det är.
Det minskar trycket på de övriga partierna att anpassa sig till SD.
När valdagen väl varit kan man peka på att man låg minsann inte 7-9 % fel utan bara 2-3 % och det kan hända den bäste.
Citat:
Ursprungligen postat av
Djimmie
Vad är det du inte förstår med att facit är 2,5 år bort och man därmed kan korrigera siffrorna ju närmare valet man kommer. Försöker du ens ta in vad som skrivs i tråden.
Citat:
Ursprungligen postat av
Svithjod
Problemet är bara att telefoninstituten direkt efter valet började skruva ned SD? Har man misslyckats vid valen 2010 och 2014 så borde man rimligen ta lärdom, kanske vänta en extra månad med att publicera medan man gör sin "analys".
Mönstern är dessutom skrämmande lika, något år från valet och "facit" så börjar kräftgången, gärna med sjunkande stöd månader i sträck.
När valet sedan börjar närma sig så återuppstår SD´s uppgång likt fågel fenix och man når nästan ikapp.
- Fool me once shame on you
- Fool me twice shame on me.
Jag håller inte riktigt med. Det OI-data visar är att gammel-OI successivt halkar efter allteftersom SD växer och att ingen direkt upphämtning sker.
Citat:
Ursprungligen postat av
lantis60
Det finns väl en orsak till varför DN bytte ut Sentio till förmån för Ipsos.
Att DN byter ut en leverantör som ger höga siffror för SD mot en som ger låga siffror betyder väl möjligen att DN har en agenda, men inte att OI har det. Annars hade de väl bara kunnat beställa "rätt" resultat direkt av Sentio?