2016-01-26, 15:28
  #1033
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
Det borde ligga i asylsökandens eget intresse att låta genomföra en ålderstest. Med automatisk +18 år bedömning för den som vägrar.

Ungefär som pisseprover för dopning eller droger. Den som vägrar antecknas automatiskt som positiv.

Vad är det du inte förstår av min kommentar? Ett "ålderstest" är INTE ett pålitligt test för att komma fram till personens ålder. Detta är något som läkare påstår. Vem vet bäst?
Citera
2016-01-26, 15:31
  #1034
Medlem
DragonOnWall8s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av david-net
Håll käften. Man gör inte ålderstester av tekniska själ. Du saknar uppenbarligen kunskap om hur processen fungerar och hur tillförlitlig den är.


Jasså, såg ett program med Tyska läkare som mena på att med 98% säkerhet kan man kartlägga individers ålder, genom att bara röntga ena handen.

(ska försöka hitta)

Felet i Sverige är att Doktorerna är pussies!
Citera
2016-01-26, 15:33
  #1035
Medlem
DaEzzs avatar
Enligt Polisen/AB så var BO ensam personal under natten, dvs hon jobbade ensam.

Hur är detta över huvud taget möjligt? Inte ens på bensinmackar får man jobba natt själv. En 22-årig tjej på ett HVB-hem med uteslutande manliga klienter med (får man förmoda) ingen tidigare utredning av exempelvis psykiskt hälsotillstånd.
Citera
2016-01-26, 15:34
  #1036
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 13579111317
länk till GP

Detta skedde på Åbyvägen 9 eller 11 (Google maps) enligt p.m.

Någon som har mer info?

Om en muslimsk vilde som ljugt om sin ålder gör så mot en muslim. Vad gör de då mot alla andra som jobbar och bidrar till att hålla dem uppe på upplyftade armar?
Citera
2016-01-26, 15:34
  #1037
Medlem
Beatriceaurores avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Frankybody
Seriöst vem fan sätter en så ung kvinna i ett flyktingboende där hon ska bestämma och förväntar sig att det ska fungera? Det är inte första gången naivitet och jämställdhet får någon dödad i Sverige. Jag är säker på att gärningsmannen inte kommer få ett kännbart straff, tragiskt.
Fruktansvärt ansvarslöst att låta en ung (och attraktiv) kvinna arbeta ensam bland en massa killar. Tydligen var hon uttalat kristen, vilket för vissa muslimer betyder att man kan göra vad man vill med henne.
Halva svagsinta Sverige tycks ha inställningen att därborta i Syrien och de andra länderna finns otäcka, elaka, våldsbenägna avskum - men de som kommit hit, de som har flytt hit automatiskt är jätte-jättesnälla!
Citera
2016-01-26, 15:37
  #1038
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Beatriceaurore
Fruktansvärt ansvarslöst att låta en ung (och attraktiv) kvinna arbeta ensam bland en massa killar. Tydligen var hon uttalat kristen, vilket för vissa muslimer betyder att man kan göra vad man vill med henne.
Halva svagsinta Sverige tycks ha inställningen att därborta i Syrien och de andra länderna finns otäcka, elaka, våldsbenägna avskum - men de som kommit hit, de som har flytt hit automatiskt är jätte-jättesnälla!
För att citera förhandlaren löfven; "vi har varit naiva".
Citera
2016-01-26, 15:37
  #1039
Medlem
autostoperkas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pingubengt
Ergo ARAB. Att en arab är kristen, muslim eller spår i teblad är egalt. De är primärt araber.
Hon har valt att jobba där hon jobbade och får nu ta konsekvensen av sitt val. Allting gott.
vad är det för jävla resonemang?? då skulle du tycka att allt var gott om en polis blev dödad av en aggressiv huligan? han har ju valt jobbet själv
Citera
2016-01-26, 15:39
  #1040
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DragonOnWall8
Jasså, såg ett program med Tyska läkare som mena på att med 98% säkerhet kan man kartlägga individers ålder, genom att bara röntga ena handen.

(ska försöka hitta)

Felet i Sverige är att Doktorerna är pussies!

Ser ingen anledning till varför svenska läkare skulle påstå att det inte är bra metod om det faktiskt var det. Enligt SvD vill Moderaterna t.ex. införa ålderstester igen. Politiker bryr sig bara om den ekonomiska delen, inte om hur medicinskt pålitlig metoden är.

http://www.svd.se/m-vill-aterinfora-omstridd-metod
Citera
2016-01-26, 15:39
  #1041
Medlem
Glauciuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av david-net
Vad är det du inte förstår av min kommentar? Ett "ålderstest" är INTE ett pålitligt test för att komma fram till personens ålder. Detta är något som läkare påstår. Vem vet bäst?

Det har dock inte hindrat både Norge och Danmark att utföra medicinska ålderstester för att fastställa och neka ensamkommande barn asyl. FIFA sitter väl och ålderstestar också inför turneringar för att man inte ska fuska med åldern.

Det är förvisso sant att ålderstester inte är 100% tillförlitliga men det ger åtminstone ett hum om personens ålder. Felintervallen om jag inte minns fel är +-2 år. Med dessa felmarginaler blir det väldigt svårt för någon som är 25 att påstå sig vara under 18 år.

För övrigt så säger följande uttalande från Gunilla Klingberg, ordförande i Sveriges tandläkarförbund, allting.
Citat:
”Åldersbedömning måste vara rättssäker”Om ungdomarna uppger att de är under 18 år utan att det med säkerhet kan bedömas vara helt fel, bör man godkänna den uppgivna åldern, anser Gunilla Klingberg.

– Det är bättre att fria än fälla.
Hon menar på fullt allvar att det ska räcka med att slänga sitt pass utanför Sveriges gränser för att sedan påstå sig vara under 18 år för att fastställas att man är under 18 år. Hur kan man annars med all säkerhet bedöma att den asylsökande ljuger om sin ålder?

Nej, det är bra att polisen tvivlar på den här mördarens ålder. Förhoppningsvis ålderstestar man kräket, det visar sig senare att han har ljugit om sin ålder och är i själva verket över 25 år, döms till fängelse för att sedan utvisas, och till slut en lagändring om att ålderstesta samtliga ensamkommande barn som söker sig till Sveriges gränser.
__________________
Senast redigerad av Glaucius 2016-01-26 kl. 15:47.
Citera
2016-01-26, 15:48
  #1042
Medlem
rex144s avatar
de var väl två stycken på natten?

en ensam personal larmade polisen?

dessa killar har olika rubbningar, emotionella problem, psykiska problem, narkotika problem,

det händer nog en massa bråk som inte anmäls till polisen, företagen som driver dessa hem vill tysta ner konflikter, slagsmål mellan dessa killar och med personalen,

nu kunde man inte sopa under mattan ett mord men det måste funnits många incidenter där tidigare, mörkertalet är stort,
Citera
2016-01-26, 15:48
  #1043
Medlem
Bbobis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Beatriceaurore
Jag tror inte den oskyldigt misstänkte har haft en tanke på att stämma staten på miljoner eller ens en krona. Det är den slipade advokaten som sett sin chans att tjäna en jättehacka i arvode från våra pengar. Fattar ni väl!

Det har du säkert rätt i men det är ingen undanflykt för personen vars mål han driver.

En annan sak är det ju om det inte är ens egna anmälan. Tex kan ju en åklagare i Sverige driva ens mål mot ens vilja om han anser att han kan styrka på brott. Frågan är dock om ett sådant scenario är möjligt i det här fallet vilket jag betivivlar.
Citera
2016-01-26, 15:51
  #1044
Medlem
Snackas mycket om ålder i sådana här trådar och folk är nervösa att de kommer att släppa honom pga låg ålder. Jag tror att man kommer att visst göra en utredning i detta fall då man faktiskt gör det vid tunga brott, då måste man ju ha både identitet samt ålder för att uttdöma korrekt straff. Motsatsen skulle ju faktiskt innebära att man kan döda hej vilt utan riskpåföljd och så är det ju inte.

I tråden om den unge marockan som med en vän dödat en asiatisk transa i angered häromsistens så gör man åldersbestämning att skelettet slutat växa och bekräftar därmed en ålder om 18+. Alltså man ka n inte säga exakt åldern på året, men man kan avgöra om någon är vuxen. Tror det blir så här med.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in