Citat:
Ursprungligen postat av
ImMcGyverLOL
Som sagt, det är rykten, inte bekräftat av Bethesda. Jag hoppas att de blir bättre än de till Fallout 3, New Vegas hade i alla fall Lonesome Road, Old World Blues och Dead Money. Fast Honest Hearts var rätt trist.
Kul att vi tycker olika, Fallout 3:s var mycket bättre än de till NV tycker jag.
Jag kan köpa att det är lite buggar i spelet då det är så stort, men något jag inte köper är de oändliga uppdragen och buggarna där.
Minutemen - Kidnapping/Ghoul/Raider/Super mutants, de är oändliga, och man kan vara i Sanctury och idiotfan Preston säger "Ett settlement har problem, åkt dit och prata med dem", så är settlementet Sanctury där både Preston och jag befinner mig... och skiten har typ 300 i försvar... Och när man är klar säger man "de är på vår sida nu". ÅH FAN!? "Recruit more settlements", okej men kan jag då snälla få ett uppdrag som inte innebär att jag ska åka till något av de 30 settlements som JAG redan har byggt upp och som är "allierade" med oss. Vad är grejen med det? Okej om man åker till ett ställe där det redan bor folk, men när man sätter upp en beacon och fixar så att de kan bo där, och de vid senare tillfälle säger att "det här settlementet som du byggde åt oss och som vi våldgästar, det settlemnetet har bestämt sig för att stödja dig". TACK SÅ MYCKET!
Cleara den här byggnaden, oh du clearade den precis, men det var innan du fick uppdraget så vi låter en jävla Ghoul ligga gömd ensam på vinden så du i alla fall behöver åka dit igen. Eller du ska hämta den här saken, den finns där, oh du var där tidigare och rensade ut alla men det har gått 30 dagar i spelet så alla jävlar har kommit tillbaka, inklusive namngivna "bossar"...
Det är också alldeles för få battaljer mellan de olika fraktionerna, i NV stötte man ju på Legion/NCR småstrider överallt, här är det extremt sällsynt.
En sak som hade varit VÄLDIGT bra är om man kunde se på sin pipboy var i helvete ens polare är, speciellt hundjäveln som får upp spår, är man inte med så har han sprungit någontsans och man får gå och leta efter honom.
Det borde ju även fixa så att ens polare inte börjar prata med en vid helt olämpliga tidpunkter, typ när man precis ska inleda en bossfight, "Jo, jag tänkte ta tillfället i akt nu precis innan helvete brakar lös och säga att jag gillar att resa runt med dig"... OK!
Det hade också varit mycket roligare och mer utmanande om man behövde ha olika saker för att kunna använda vissa vapen, tex Minigun, det borde ha ett krav på minst X i styrka.