Citat:
Ursprungligen postat av
Skitful
Det var intressant! Kanske har det blivit uppenbart för somliga att USAs utrikespolitik i den här konflikten är helt vansinnig.
Ja det börjar bli en spricka mellan EU och USA verkar det som och det är inte en dag för tidigt.
Europa har blivit lurade av USA och sionisterna. De har en helt egen agenda. Se bara på Saudiarabien som är ett av de absolut värsta länderna i världen enligt människorättsstandard, de stöds fullt ut av USA när de bombar till exempel Jemen. Både USA och Saudiarabien medger öppet att de förser jihadisterna i Syrien med vapen och pengar. Jag tror de flesta i Europa har väldigt svårt att förstå detta.
Jag misstänker till och med att den nuvarande flyktingströmmen mot Europa har startats medvetet för att islamisera Europa. Det ligger i alla fall i Saudiarabiens intresse.
Europa måste välja en annan väg och faktiskt tror jag Ryssland är vettigare än USA i nuläget. Sverige bör inte blir NATO-medlem utan i stället verka för en Europeisk försvarsallians helt oberoende av USA.