[quote=Golachab|54777081]
Citat:
Nej men de får ju inte skriva noteringar. Därmed när det är personbyte på distrikten så vet dessa personer inte om huruvida det är en en inskränkt fanatisk anti-teist bakom dörren eller inte när de ringer på. Dvs hur de än gör blir det fel för den aggressive anti-teisten, som helst vill försvaga yttrande, åsikts och religionsfriheten för att göda sitt hat.
Nja, jehovas vittnen utgår från selektiv bedömning om vilka områden som behöver enl deras livssyn, styras upp.
Citat:
Och din vilja ska gå före de friheter samhället har ordnat? Men här i trakterna accepterar de om man inte vill ha besök eller annan information av dem, så länge de kommer ihåg. Känns det som ett så stort problem är det bara att höra av sig till Rikets Sal.
Inte alltid vilja, däremot rätt.
Vill man inteha reklam, får man förbereda sig på att anstränga sig lite i tidens anda, so ser reklam som en självklarhet att ösa ner i brevlådor, liksom jv sett det som en självklarhet med sina klappjakter - detta har de alltså slutat med, men vad vet jag, jag håller inte ordning på vad som sker i varje byhåla eller stad runt om i landet.
Citat:
Ja de går runt i villakvarter och enskilda hus ute på landet också. Huruvida de besöker er som bor på låsta psykiatriska institutioner ibland vet jag däremot inte.
Kan jag inte heller uttala mig om, dock har de en mycket begränsad rättighet att aktivera sig på sjukhus och diverse samhällsvårdande instanser.
Citat:
Att skriva nedsättande och känna sig bättre än andra är också under en 5-årings nivå. Du kanske själv ska hörsamma detta. Därför har jag skrivit till dig som jag gjort senaste tiden
Jaså?
.. inget jag noterat faktiskt.
Relevansen i denna tråd, har inget att göra med trådar som inte berör specifikt jv. Så din "tilltalston" ser jag som yppande av din åsikt i de kontexter du rönt om jv - det ser mig veterligen olika ut i olika områden, fanns tider där jv hade tillströmning av flyktingar.. men som sagt, jag för inte statistik , jag håller inte öht reda på de index som försöker uppdatera det "faktiska läget"
Dock, går jv emot sina egna principer, genom att punktmarkera medborgare, det är ju klart som korvspad, att de fått ge vika på den sortens aktivitet - men som sagt, jag är inte tvärsäker.
Du kanske är? Vad gäller anmälmingar mot dem, tror jag nog att det får stå från fall till fall, eftersom det kan vara besvärande beroende på vem som är bakom dörren och vederbörandes förmåga att hålla koll på sina rättigheter, samt skyldigheter.
Alla kulturer eller människor accepterar inte dörringningar frekvent återkommande, så toleransnivåer, är som alltid, olika.