Citat:
Ursprungligen postat av
M.S
i andra fall så räknas den ju som en död punkt, vilket bör vara fallet här också. t.ex. var det ju någon som slog in returen på sin egen straff efter den tagit i stolpen vilket ledde till att det blev bortdömt.
dock har jag inte sett någon nämna det alls, vare sig här eller i någon artikel som tagit upp domslutet, så blev lite konfunderad.
Jag vet inte hur reglerna är, men om jag minns rätt.
Först skjuter Bangura på en Häckenspelare (då står Goitom offside) och bollen går till Dicksons /Målvakten.
Dickson/Målvakten i närkamp och Dickson drar bollen i stolpen. I det skottögonblicket är Goitom inte offside (om han fortfarande inte räknas som offside från när bollen gick på Häckenspelaren)
Goitom tar returen och rakar in den.
Med allt ovan sagt var min känsla att domaren blåste för närkampen mellan Dickson/Målvakten, jag såg ingen flagga. Vet inte om den är direkt ojuste men målvakter får väl ofta med sig sådana situationer. Liknande Carlgren/Moon i derbyt.