Citat:
Ursprungligen postat av
Misha33
De får ofta låga opinioner mellan valen och brukar öka sista månaden rejält på grund av stödröster. OI burkar däremot ofta mäta för högt. Kolla bara på valet 2014. Vartenda OI mätte för högt. Inget OI mätte för lågt på deras sista mätning innan valet.
Så, beroende på hur man kollar på det så har du halvt rätt. KDs stöd är alltid lägre än vad det kommer bli till valet, men på samma gång så överskattar också OI oftast deras nuvarande stöd.
Som jag sagt kan jag tänka mig att det ligger
något i tanken på stödröster, men det gäller även de övriga småpartierna, dvs FP, C, V och MP. Att det är olika typer av personer som röstar på olika partier säger sig självt, och som jag sade så finns det ingen som stödröstar på KD som tycker att KD är ett dåligt parti. Inte vad jag vet i alla fall. Och det där om att KD skulle vara överskattade i opinionsundersökningar bedömer jag som felaktigt, det är till och med tvärtom, KD är underskattade. Om tesen om KD bygger på att KD är det minsta allianspartiet så vill jag gärna se bevis på att företrädare för andra allianspartier har uppmuntrat till stödröstande. Annars är det bara en teori, och eftersom det finns människor som tänker själva så kan det ligga något
litet i det, dock inte mycket.