Citat:
Ursprungligen postat av
PlanBoksBok
Den absolut bästa sammanfattningen av det vi diskuterar i denna tråd. Skriven av John Pilger på Truthout igår. Lysande.
http://www.truth-out.org/news/item/32194-new-developments-in-julian-assange-s-epic-struggle-for-justice
Detalj ur artikeln:
Within days of the chief prosecutor's dismissal of the case, Borgstrom, a lawyer, announced to the media that he was representing the two women and had sought a different prosecutor in the city of Gothenberg. This was Marianne Ny, whom Borgstrom knew well, personally and politically.
Om Marianne och Borgström är så nära bekanta borde kanske betraktas som en form av jäv som gör att man kunde ifrågasätta Mariannes neutralitet redan innan hennes partiskhet blev uppenbar. Det tycks mig som om hon var helt olämplig att leda förundersökningen, och att man borde undersöka varför ingen annan fick hand om den redan från början. Att Borgström under så lång tid fungerade som målsägandebiträde för både Anna och Sofia var även det olämpligt, liksom naturligtvis att Annas kompis Irmeli förhörde Sofia, och att Marianne valde just det förhöret till att ingå i HäPM. Det är som att alla struntar i lagar och rekommendationer och låter kompisrelationer ta över. Borgströms alkoholvanor borde man kanske fundera på, eftersom de kan inverka på hans omdöme.
Man undrar i vilken utsträckning det är suputen Borgström som utgör navet i härvan.
Borgström - Anna: politikerkompisar
Borgström - Irmeli: Irmeli har uttryckt stark beundran inför Borgström som den som skulle rädda upp situationen efter Finnés nedläggning och tillbakadragande av misstankarna
Borgström - Marianne: enligt Pilger's artikel personligt och politiskt nära
I ett normalt samhälle skulle Borgström inte vara kvar som advokat, men han tycks ha frisedel att bete sig hur som helst. Någon beskyddar honom, Lägg därtill PlanBoksBoks inlägg om Borgströms&Bodströms advokatbyrå helt nyligen:
Citat:
Angående JA och Assangebilagan från UD. Och Per Hedvalls roll på Justitsiedepartementet / Birs. Hittade Birs diarium från 2012-07-23 - 2012-08-10 (
http://www.scribd.com/doc/131083869/...-23-2012-08-10) Diariet innehåller uppgifter om : Diarienr, Indatum, INGIVARE, o Ärendemening. Under denna tidsperiod finns 3 uppgifter med Ärendemening : Ansökan från Amerikas Förenta Stater om rättslig hjälp I brottsmål. Två av dessa inkommer 2012-08-03 och har som INGIVARE : Justitiedepartementet och Justitsieminesteriet i Washington.
Den tredje Ärendemeningen med betäckningen :
Ansökan från Amerikas Förenta Stater om rättslig hjälp I brottsmål inkommer 2012-08-06. Och nu drar jag verkligen ner f-hatten långt nedanför öronen. Den har som INGIVARE : Borgström och Bodström Advokatbyrå.
I detta diarium från Justitsiedepartementet / Birs förekommer under INGIVARE bara Myndigheter, Ambassader och Domstolar förutom firma B&B. Detta händer ca tre veckor innan JA får asyl på Ecuadors ambassad.
Det är klart att det här bara är en i raden av tillfälligheter i detta case. Säg att det är så. Jag försöker intala mig själv det, så jag kan sova om nätterna.
Som chefsåklagare så ska Marianne inte komma undan med att hon utsatts för påtryckningar, snarare är det hennes förbannade plikt att avslöja dem. Ändå är det lätt att få känslan att hon själv inte sitter i toppen och styr fallets utveckling. Och vem vet vad det kan ha funnits för hållhakar på henne, eller kanske snarare hur vinklad och missvisande information Borgström matat henne med. Allt hemlighetsmakeri och överdriven sekretess gör det bara svårare att få rätsida, för osanningar blir så långlivade när information hemlighålls.