Citat:
Ursprungligen postat av
Stagflation
Varför är det fel triangel? Är beräkningen fel?
Nej, beräkningen av |AX| ser ok ut. Problemet är att din punkt X inte är den punkt D som finns i uppgiften när |AD| efterfrågas. Om du tittar på din bild igen så ser du att |AX| inte är vinkelrät mot någon av triangelns sidor. Därför kan den sträckan inte heller vara en höjd i triangeln.
Om AD är en höjd från A i en triangel ABC så måste punkten D ligga längs förlängningen av BC. Den kan ligga på BC, men också utanför om triangeln har en trubbig vinkel vid B eller C. De fallen utesluter vi i den här uppgiften genom att grafiskt konstatera (eller om så krävs, utifrån koordinaterna bevisa) att BC inte är en av de lika långa sidorna. Då kan inte vinkeln vid B eller C vara trubbig och då kommer D att ligga på sträckan |BC|. Likbentheten gör att den dessutom måste ligga exakt på mitten av |BC|.
Det ger oss två rätvinkliga trianglar, ABD och ACD som är varandras spegelbilder. Eftersom vi känner (eller lätt kan räkna ut) både |AB| och |BC| så är det lätt att beräkna även |AD|.
Här är en snabb skiss till det jag säger. Hoppas den gör det tydligare vad jag menar.
http://draw.to/D14ohRo