Citat:
Ursprungligen postat av
Cognitive Dissident
Cyklar du i 50 km/h på en kombinerad gång/cykelbana så är du minst sagt en trafikfara samt att lite av trådens premiss är ju att det inte går så bra att cykla där med sådana cyklar i sådana farter. Ojämnheter, barnvagnar, grus och folk som rastar hunden kan nog ställa till det en del om du ska cykla så snabbt.
Sen misstänker jag att det inte är poliser med astma och totalt ointresse för cykling som söker tjänsten att få dra på sig trikåer i lagens namn, de cykelpoliser jag har sett har i alla fall inte sett ut som att de skulle ha några problem att dra upp i över 30 på de mtb de har.

Nej,när man lägger iväg över 40km/h så kör man ju ofta om bilarna i stan,då det på de flesta håll här är 40 och 30,som gäller...Då kör man ju antingen bakom/bredvid bilarna för man håller samma/högre hastighet än dessa. Andra tillfällen så åker man på en chopper och kör aningen snabbare än de som går,givetvis på cykelbanan då.
Såklart att de som är cyklande poliser har visst intresse/fallenhet,men hur många poliser är mer eller mindre elitcyklister?
(är inte jag heller iofs,har dock åkt någon säsong med Antilopen,men det är "några" år sedan..)