Citat:
Ursprungligen postat av
No6
Lider dessa förvuxna bebisar som leker tävlingscyklister och störtloppar på vägarna av svårt tunnelseende?
Har du inga problem med bilister som leker rally? Cyklister störtloppar i hastigheter som är krypkörning för en bil, därmed inte sagt att det kan vara utan konsekvenser eller att det inte kan göras vårdslöst. Bilister som "tävlingskör" har väl sissådär en 50 gånger större rörelsemängd, men det är ju ingen fara, de betalar ju iaf vägskatt (som för övrigt inte ens går direkt till vägunderhåll).
Citat:
Ursprungligen postat av
No6
Dem verkar tro att de har några slags fördelar bara för att de trampar och det inte sitter en motor på cykeln.
Om flera trafikanter kommer till en korsning/rödljus samtidigt MÅSTE någon få köra först - det behöver inte betyda att den är mer eller mindre viktig än den andre. Jag antar att du tycker det är okej att tycka att man som bilist ska ha fördelar, medan cyklister inte får tycka samma sak eller ens att de vill ha SAMMA fördelar som andra trafikanter.
Citat:
Ursprungligen postat av
No6
Det är extra svårt att upptäcka dem just för att man inte hör asen heller.
Självklart är det NÅN ANNANS fel att du sitter i en så välisolerad låda att du inte hör din omgivning. Prova att veva ner rutorna så kanske du hör lika mycket som en cyklist med hörlurar. I övriga samhället strävar man hela tiden efter att minska buller på alla sätt - vore konstigt om det helt plötsligt skulle vara eftersträvansvärt inom just trafiken att just cyklister ska bullra MER.
Citat:
Ursprungligen postat av
No6
Själv växte jag ifrån cykling när jag var ca 12 år.
Är det cyklisters laglydighet som är problemet? Eller är det mest att de är så löjliga? Själv slutade jag leka med bilar ungefär i samma ålder, när jag utvecklat så mycket benstyrka att jag kunde ta mig runt utan att sitta i en uppvärmd motoriserad tron.
Med glimten i ögat. Har haft körkort i 12 år, etc. etc. Gillar dock konsekvens, logik och en ärlig diskussion.
http://www.mrmoneymustache.com/2013/04/22/curing-your-clown-like-car-habit/