Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Jämförelse ur direkta livet:
Försvunnen person nattetid. Samma län. Polis larmad, ledning kontaktad och hundförare på plats inom en timme. Ett "tapp" på större hårt trafikerad väg men hunden var helt på rätt spår/rätt håll via skogsparti. Patrull i bil kör då på denna väg från annat håll. Lyckligt slut, återfanns efter några km.
OT gällande inlägg:
Ser en del förklara inledningen med att de "bara" letade efter en person inledningsvis och inte sökte efter tillhörigheter.
Detta är ren bullshit om hund är med.
En persedel är oerhört viktigt fynd i sådana lägen (färsk doft, riktning) där hunden kommer markera, "prata" med ägaren och utifrån plats görs sen ett omtag:
- Varthän, kompis?
Jag tror inte det påverkade om L hittats tidigare, men nog finns det turer kring den där ladan:
Hund? Handske? Avspärrningar? Plastband av? Plastband på?
Till och med Fuxborg uppger att det var "en liten miss" att ta bort banden på onsdag..
Håller med rakt ut om det fetade. Men det är också därför jag inte tror att någon polishund-patrull var med från direkt start.
Kanske tillkom under morgonen eller tidig Måndag?
Men om nu sökhund varit med från start, då står det troligt att:
1/
GM hade bil på plats. Det blir därmed omöjligt för hunden att fortsätta spår.
2/
Handsken befann sig
ej i ladan under Söndagskvällen. Men det bör läggas lösa reservationer här pga:
* Hunden har helt enkelt missat handsken. ( föga troligt )
* Hunden ej hade tillgång till hela ladan.
Ladan är med all tydlighet kollad redan under Söndagen, vare sig polishund var med eller inte.
Det är angivet att både AJ och LS kontaktades direkt under söndagskvällen. Det är därmed givet att café låsts upp för genomsök.
Samt även ladan, men med viss reservation kring att delar av ladan kan ha varit oåtkomlig trots AJ´s närvaro.