Citat:
Ursprungligen postat av
DenLede
Fast har historien om den förlorade brodern gått dig helt förbi?
Tänker du på historien om den förlorade
sonen?
Nej, den historien kommer när brodern omvänder från sina onda handlingar, på samma sätt som sonen förstod att han hade gjort fel och återvände till fadern ångerfull:
"
Jag ger mig av hem till min far och säger till honom: Far, jag har syndat mot himlen och mot dig." (Lukas 15:18 Bibel2000)
Det är därför Jesus säger att försöka flera gånger att få brodern att lyssna och vända om, innan man tar avstånd:
"
Om din broder har gjort dig någon orätt, så gå och ställ honom till svars i enrum. Lyssnar han på dig har du vunnit tillbaka din broder. Men om han inte vill lyssna, ta då med dig en eller två till, för på två eller tre vittnesmål skall varje sak avgöras. Om han vägrar lyssna på dem, så tala om det för församlingen. Vill han inte lyssna på församlingen heller, betrakta honom då som en hedning eller en tullindrivare." (Matteus 18:15-17 Bibel2000)