Citat:
Ursprungligen postat av
affalterbach
Din beskrivning på ofredande är rätt. Det har bara skett en mejlkontakt.
Åter till frågan: kommer ofredande att synas i belastningregistret vid ett utdrag?
Kontaktförbud och en fällande dom för ofredande är två olika saker, båda kommer, om de blir aktuella, att synas i belastningsregistret. Du kan aldrig bli dömd till kontaktförbud som straff för ofredande utan det är någonting som åklagaren beslutar om vid sidan om. Det krävs alltså inte att du begått ett brott för att du ska beläggas med kontaktförbud, det räcker med att det "finns risk för att den mot vilken förbudet avses gälla kommer att begå brott mot, förfölja eller på annat sätt allvarligt trakassera den som förbudet avses skydda."
Det är enbart en åklagare som kan besluta om kontaktförbud, polisen som förhörde dig kan inte fatta något sådant beslut vare sig denne tycker det är rimligt eller inte. Du eller den som förbudet ska skydda har rätt att begära att få beslutet prövat i domstol om ni så vill.
Men, om det är så att åklagaren pratar om att på egen hand, utan medverkan från den ofredade, åtala dig för ofredande så måste det röra sig om någonting relativt grovt eftersom ofredande är ett så kallat angivelsebrott, d.v.s. det är i normala fall den målsägande (d.v.s. den som känner sig ofredad av dig) som begär att det ska väckas åtal (ofredande är i praktiken omöjligt att utreda om den som ska ha utsatts för ofredandet inte vill medverka eftersom brottet _kräver_ att någon faktiskt anser sig blivit ofredad och någon sådan finns ju inte om den som utsatts inte vill samarbeta med åklagaren).
Åklagaren kan annars på egen hand väcka allmänt åtal endast om ofredandet skett på allmän plats (vilket det inte gjort om det enbart rör sig om mail) eller om det är påkallat ur allmän synpunkt.
Är det möjligen så att den som anmält dig är minderårig?