Citat:
Ursprungligen postat av
pyttefnax
Jag har stått och hållt i mayon flera gånger, burken påminner lite om Hellmans som är den enda mayo jag äter men jag har inte vågat prova, har slängt så mycket oHellmans genom åren att jag inte är så sugen att chansa. Men du som provat kanske har en jämförelse med Hellmans?
Så. nu har jag dukat fram en majonnäsorgel med felix, lidls och hellmans.
Lidls och hellmans är lika varandra men hellmans har lite mer senap/syrlighet. Och felix är inte lik dom två, tydlig skillnad.
Så lidls var bra och smakar som en mildare hellmans.
Köpte dessutom pulled beef. Bra konsistens, mycket bättre än tulip. Men smaken var inte 100 utan jag fick krydda på den själv med olika kryddor.
Jag skulle dessutom köpa på mig Serrano men det fanns bara ett paket så jag frågade en som jobbar där om mer men hon sa att det dom har hemma ställer dom ut i butiken. Stämmer det, har dom inget kyllager i butikerna?