Citat:
Ursprungligen postat av
Guvernment
Ok så Katzyn svarade på TS fråga, och hon menar att hon uppskattar att en man kan försvara henne, men vill inte att han ska slåss i annat fall än värsta nöd. Varför blir ni så upprörda? får hon inte tycka så utan att ni som grupp blir förolämpade och hittar på saker hon inte sagt, för att använda i översittartekniker. Ni håller med varann och snackar om logik där ni själva brister, fast det märker ni inte för ni använder ingen självkritik och håller varann om ryggen.
Det här med manligt vs kvinnligt är egentligen inte nödvändigt. Om vi säger att katzyn var en liten och inte så stark man som är tillsammans med en större och starkare man, så kan vi gissa att även den mindre mannen känner sig trygg i den störres sällskap, på grund av hans förmåga att skydda dem.
Varför har ni så nära till föraktet? känns som att det är grunden till varför många diskuterar; att få uttrycka sitt förakt och trycka ned andra. Det brukar dock resultera i att man föraktar sig själv och tappar bort retoriken bland all ilska.
Det är väll helt ok att hon tycker det är attraktivt med en kille som försvarar henne om de skulle hamna i en situation som inte kan lösas utan våld. Det är också helt ok även om hon skulle tända på våldsamma män vilket hon uppenbarligen gör.
Det som irriterar mig är detta uttalande:
"Men jag tycker nog att det rent sexuellt är upphetsande att känna att killes kropp är stark och kapabel och så vidare och i det upphetsande med det ingår bland annat föreställningen att han skulle vara bra på att skydda mig. Det gör mig mer villig att låta honom göra vad han vill med mig så att säga. Och jag tror det är en medfödd biologiskt grundad känsla som jag inte alls har något intresse av att göra mig kvitt."
Eftersom hon blandar in sin sexualitet i att killen brukar våld, vilket också är helt ok om det är så.
Men att sedan sitta och försöka bortförklara sig. Vem som helst som har en hjärna kan ju läsa emellan raderna att hon blir sexuellt upphetsad av att se en man slåss för henne och att hon blir kåt av att se sin kille misshandla en annan människa.
Att en sådan kvinna sedan skaffar barn som hon gjort och sedan för denna skeva bild vidare till sina ev. döttrar är tragiskt och skrämmande!
Det är WT brudar och svaga tjejer som gillar våldsamma män.
Det kanske är 1 av 1000 män som skulle lämna sin fru/flickvän om någon hoppade på henne.
Det är inte poängen, utan poängen är att hon glorifierar våldsmän och bara för att de kan slåss så får de göra vad de vill med henne sexuellt, det är vidrigt!