Citat:
Ursprungligen postat av
Oddball
Ändå bor det ju hyfsat mycket människor i sådana. Vad är det som du tycker gör dem så oattraktiva? Nu gillar jag inte par-/radhus öht men jag är ändå nyfiken på orsaken.

Att inte få vara i fred, risken att få en granne med fyra ADHD-barn vägg i vägg, eller ett fyllo, eller precis vad som helst, att inte kunna styra vilka man har närmast inpå sig. Om man bor i parhus bara måste det funka med grannen till 100% då man bor under samma tak.
Sedan är det en känsla att kunna gå runt sitt hus, inte för att jag gör det speciellt ofta, men jag kan. På min altan sitter ingen jag inte vill några meter därifrån. Tänk att ha en dejt och sitta på altanen, och tre meter därifrån händer...i princip vad som helst men inget du kan styra. Risken att få en granne som släpper ut sina ungar 7 på morgonen och som maniskt härjar utanför ditt fönster. Jag skulle kunna sitta och rabbla hela dagen.
När man ser avgiften på dessa brf-parhus och kommer fram till att att ett lån på kanske 3-4 miljoner hade motsvarat samma slant, då fattar jag ännu mindre. De pengarna samt vad man betalt för köpet motsvarar inte sällan en rejäl fristående kåk, i vart fall där jag bor. Jag gillar inte heller radhus, men där har jag en aningens större förståelse, det är ett enkelt lägenhetsliknande boende där man får en lite trädgårdstäppa på köpet. Men om man ska köpa hus och väljer ett parhus...får inte ihop det. Kan bara bli värre om man väljer ett brf-dito.