Citat:
Ursprungligen postat av
CrispyKreem
En folkomröstning om invandringen (och tiggeriet när man ändå håller på) skulle kunna vara det alexanderhugg som behövs för att klyva den gordiska knuten.
I teorin ja.
I praktiken står man då för en del besvärliga situationer. Vi har haft folkomröstning om kärnkraft så vi kan titta tillbaka och se vad som skulle kunna utspela sig.
a) 7-klövern försöker först göra ett gemensamt ja - alternativ men blir oense på flera punkter. Vi får 3 linjer.
b) Linje 1 som stöttas av Alliansen ser ut ungefär som idag. Men med skillnaden att arbetskraftsinvandring underlättas, så det inte är som idag att det tar 12 månader att anställa en programmerare som bor i Finland, men inte är nordisk medborgare. Krav från M. Övriga i alliansen vill ha det ungefär som idag. Och dom lyckas inte enas om någon förändring i övrigt. Vissa restriktioner mot tiggeri lyckas man få in dock.
c) Linje 2 som stöttas av Svamp vill underlätta för asylinvandringen och har en extra bankskatt som finansiering av det. Krav från V. Arbetskraftsinvandringen minskas efter krav från facket. Anhöriginvandring får inte röras. Krav från Mp. Inga restriktioner mot tiggeri.
d) SD tar på sig att utforma Nej-alternativet. Dom blir ensamma om det. Det är linje 3. Reducerad immigration i alla former. Asyl-, arbetskrafts- och anhöriginvandring. Tiggeri totalförbjuds med en dåligt formulerad lag som skulle sopa bort även insamlingar av olika former. (Inte avsiktligt utan mer av känslostyrt oförstånd).
-------
Hur kommer detta att gå nu då?
Tja, näringslivet som ondgörs över restriktionerna i arbetskraftsinvandringen kommer att kämpa hårt mot linje 3 i första hand och 2 i andra hand.
Svamp kommer att jaga upp alla sina väljare för att rösta på linje 2. Alliansen sina för att rösta på linje 1. Och SD sina för linje 3. Och svartmålningen och tjuvtrixen, och propagandafilmerna kommer att polarisera starkt.
Ett tänkbart resultat är nog att alla linjer får ungefär 33% var. En stor seger för SD naturligtvis. Men 7-klövern tolkar valresultatet att det är business as usual om de lägger ihop sina resultat.
Och då har vi folkomröstat och frågan är död i minst tio år.
Jag tror de som vill se förändringar i immigrationspolitiken och vad gäller tiggare ska vara glada om det INTE blir folkomröstning.