2015-03-30, 13:09
  #529
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av goran744
Ja du och Richard Dawkins är bevisligen en vanlig döing som jag. En människa alltså och vill du tro på honom och hålla med honom så är du fri att göra så.
Vem vet Richard kan vara en galning han med, vet du något om honom???? Mer än det han uttalat sig om alltså.

Med din retorik kan det spekuleras i att hela mänskligheten är mentalsjuk (sånt var populärt på 60-70 talet), men i så fall måste situations-kritierierne förfinas för att diskussionen öht skall ha nån mening.

T.ex. genom att subkategorisera båda det demografiska underlag och förtydliga typ och grad av mentalsjuka.
Citera
2015-03-30, 13:14
  #530
Medlem
goran744s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
Med din retorik kan det spekuleras i att hela mänskligheten är mentalsjuk (sånt var populärt på 60-70 talet), men i så fall måste situations-kritierierne förfinas för att diskussionen öht skall ha nån mening.

T.ex. genom att subkategorisera båda det demografiska underlag och förtydliga typ och grad av mentalsjuka.
Ja så kan det vara också. Hela världens befolkning är fullkomligt galna och den som påstås vara galen är den friskaste av oss
Citera
2015-03-30, 13:58
  #531
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av grelin1999
Ja, "Gud" är kanske ett annat namn för det som är evigt. "Var kommer vårt universum från", svaret är att det som är evigt är Gud. Och att detta "Gud" gett upphov till oss människor är ganska fantastiskt, även om vi troligen kan utesluta att "Gud" har de mänskliga känslor vi ibland lägger på Gud. ("Gud blev arg") Hur kan Gud bli arg om ilska är en mänsklig känsla? I så fall skulle Gud vara en manifestation av en människa och det kan vi inte tillåta om vi är teister.

Människan är en avbild av Gud, till skillnad från djuren. Våran gud är en svartsjuk gud, och han tolererar inte synd. Alla syndare måste straffas, just för att han är en rättvis och god gud. Precis som en god domare.

Citat:
Ursprungligen postat av grelin1999
Hur förhåller sig då "Gud" till "gudar" såsom i andra religioner? En bra fråga vi inte kan besvara. Men att tro på en Gud är inte mer logiskt än att avfärda all tro på en Gud i nån form. Den som inte tror på "en gud" alls i nån form, måste istället börja dyrka sig själv och sitt ego, och det är inte heller logiskt. Typ folk som säger man ska "tro på sig själv", ja men vem är denna "jag själv"? Det är ju inget evigt, frågan är om det ens finns något som heter "jag själv", annat än bilden av detta i ens eget ego.

En fråga som kan besvaras enkelt, den första budordet säger att man inte ska ha andra gudar än den kristna guden, just eftersom det är den enda sanna guden som det står i bibeln. Människan skapar sig sina egna gudar och har alltid gjort, eftersom människans egna fiktiva gudar passar deras tro och känslor bättre än den riktiga, kristna guden. Man vill inte erkänna att man är en syndare och står inför ett domslut.





Citat:
Ursprungligen postat av Macbajs
Det finns inga bevis för att gud finns. Inte ett enda. Däremot finns det många bevis för att det som står i många religiösa skrifter är fullständigt åt helvete.

Öppna ögonen. Tänk med hjärnan. Alla skapelser har en skapare, det är LOGISKT. Om du hittar en tavla ute i skogen utan signatur eller någonting som kan avslöja vem som har målat tavlan, så betyder det inte att tavlan har skapat sig av sig själv. Självklart finns det någon som har målat tavlan, även fast du inte kan se, höra eller känna personen. Alla byggnader har en byggare. Alla skapelser har en skapare.

Citat:
Ursprungligen postat av Macbajs
Det beror på vad man pratar om för gud. Vissa gudsförklaringar är ju ungefär lika trovärdig som en osynlig rosa flygande enhörning utanför ditt fönster, som du ju inte heller kan hävda med garanterad säkerhet att den inte finns.

Den enda sanna guden är den som beskrivs i bibeln, sedan finns det oändligt många fiktiva gudar som människan själv har hittat på.

Citat:
Ursprungligen postat av Macbajs
Men precis som tidigare skribenter har skrivit så är det ju väldigt sällsynt att hävda att man vet att gudskonceptet som sådant är fel. Det är det nästan ingen ateist som gör.
Du menar på samma sätt som man måste vara allvetande för att veta att någon gud finns? Ja.
Alltså om en ateist inte säger att Gud inte finns, måste det betyda att han endast tror att Gud inte finns, vilket gör honom till en agnostiker. Läs mitt exempel igen. Bara för att jag vet att det finns guld i kina betyder det inte att jag är allvetande. Allt som krävs är 1 bevis på att guld finns, för att det ska vara sant. Eftersom alla skapelser har en skapare, så är det även någon som har skapat världen -> gud. 1 bevis.
Citat:
Ursprungligen postat av Macbajs
Det finns dock inte ett enda bevis för att det finns någonting annat än det naturliga fysiska planet som vi lever i, så det borde vara svårare att tro på något övernaturligt om du tänker logiskt. Men det gör du inte.

Jag tänker logiskt, och det är alltid det logik jag utgår ifrån. Därför jag blev kristen, för jag började ifrågasätta big bluff. Att slumpen har skapat alla djur, växter, träd, vatten, luft, rymd och alla naturens fysiska och matematiska lagar, det är OLOGISKT.
__________________
Senast redigerad av jalokin 2015-03-30 kl. 14:01.
Citera
2015-03-30, 15:16
  #532
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jalokin
Öppna ögonen. Tänk med hjärnan. Alla skapelser har en skapare, det är LOGISKT. Om du hittar en tavla ute i skogen utan signatur eller någonting som kan avslöja vem som har målat tavlan, så betyder det inte att tavlan har skapat sig av sig själv. Självklart finns det någon som har målat tavlan, även fast du inte kan se, höra eller känna personen. Alla byggnader har en byggare. Alla skapelser har en skapare.
Jämför inte förökning av biologiska varelser med att bygga prylar. Sen talar du ju emot ditt eget argument om gud eftersom om alla skapelser har en skapare så kan inte guden finnas utan att någon har skapat den. Att säga "gud är evig" är inte en lösning på det problemet. Det finns inget som tyder på att biologiskt liv är skapat av en skapare.

Citat:
Den enda sanna guden är den som beskrivs i bibeln, sedan finns det oändligt många fiktiva gudar som människan själv har hittat på.
Skapelseberättelsen i bibeln är konstaterat falsk. Bibelns berättelser går helt enkelt inte ihop med det vetenskapen känner till om vår verklighet idag. Hur har kommit fram till vad som är "den rätta" guden. Ännu ett "bevis" kanske?

Citat:
Alltså om en ateist inte säger att Gud inte finns, måste det betyda att han endast tror att Gud inte finns, vilket gör honom till en agnostiker.
Ja, de flesta ateister är agnostiker. Vi vet ju inte hur allt startade om det nu gjorde det. Det är intellektuellt hederligt att erkänna det, eftersom det är sanningen. Ingen vet.

Däremot kan man vara tämligen säker på att exempelvis det som står i bibeln inte är korrekt, och därmed att just den gudsförklaringsmodellen är åt helvete. Dessutom är du själv ateist när det gäller alla andra gudar utom just den du tror på, eller hur?

Citat:
Läs mitt exempel igen. Bara för att jag vet att det finns guld i kina betyder det inte att jag är allvetande. Allt som krävs är 1 bevis på att guld finns, för att det ska vara sant.
Vi har inte ett enda bevis på att gud finns. Vi har inte heller något bevis på att någon gud inte finns. (eller fanns)

Citat:
Eftersom alla skapelser har en skapare, så är det även någon som har skapat världen -> gud. 1 bevis.
Det finns ingen anledning att kalla biologiskt liv för skapelser, eftersom inget tyder på att biologiskt liv på jorden har skapats av någon annan slags livsform, och verkligen inte en övernaturlig entitet.

Och även om det nu skulle vara någon slags utomjording eller liknande som planterat livet på jorden så säger det absolut ingenting om hur universum startades, eller hur den där utomjordingen kom till. Du försöker bevisa en gudsexistens med en korkad språklig krumbukt. Det går inte, och det är definitivt inte ett bevis. Det är bara hjärndött.

Rymdvarelseteorin är faktiskt troligare än gudsteorin, eftersom vi åtminstone har ett exempel på en avancerad livsform som kan leka med genetik och liv. Människan. Övernaturlighet som koncept är inte bevisat överhuvudtaget så gudsförklaringen om hur liv kom till på jorden är därmed mindre trolig.

Citat:
Jag tänker logiskt, och det är alltid det logik jag utgår ifrån. Därför jag blev kristen, för jag började ifrågasätta big bluff. Att slumpen har skapat alla djur, växter, träd, vatten, luft, rymd och alla naturens fysiska och matematiska lagar, det är OLOGISKT.
Nej, du är inte logisk för fem öre. Du verkar mer pantad i skallen än dom flesta ärligt talat. Och det där med slumpen. Om vattnet fryser till is pga att tempraturen sjönk, är det då slumpen som har skapat isen? Nej, den isen hade ingen skapare. Den var bara en konsekvens av att tempaturen sjönk, och tempraturen sjönk pga någon annan naturlig process.

Allt vi känner till i verkligheten är en konsekvens av det som hände tidigare, och utifrån det logiska resonemanget har vetenskapen räknat ut att det vi kallar för big bang är en korrekt skapelseberättelse. Innan det vet dock ingen vad som hände, och det är just därför de allra flesta ateister säger att vi inte vet om det finns någon gud. När man säger det så syftar man inte på den kristna guden.
__________________
Senast redigerad av Macbajs 2015-03-30 kl. 15:40.
Citera
2015-03-30, 16:18
  #533
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kiss74
Vad menar du med att "de flesta är verifierade" , angående berättelser i GT? Inte verifierade som sanna , hoppas jag?

Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
Belägg, tack.



Korrekt ... med ett spekulativt mytologisk underlag.



"Troligen"??



"Rättfärdigt"??



Korrekt. Bra källunderlag brukar du ersätta med substanslösa spekulationer och slingre-retorik.

Ptja, här kan man följa bibelns historiska kungar med historien: http://www.biblicalarchaeology.org/daily/people-cultures-in-the-bible/people-in-the-bible/50-people-in-the-bible-confirmed-archaeologically/

Jo, större delen av det historiska materialet i Bibeln anses historiskt korrekt.
Citera
2015-03-30, 16:27
  #534
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
Med din retorik kan det spekuleras i att hela mänskligheten är mentalsjuk (sånt var populärt på 60-70 talet), men i så fall måste situations-kritierierne förfinas för att diskussionen öht skall ha nån mening.

T.ex. genom att subkategorisera båda det demografiska underlag och förtydliga typ och grad av mentalsjuka.

Citat:
Ursprungligen postat av goran744
Ja så kan det vara också.

Så ... om jag KAN ha rätt: Kom till saken.

Citat:
Hela världens befolkning är fullkomligt galna

Vilket är precis det motsatta av vad jag skrev, när jag förespråkade precision och specifikation (och inte svävande generalisering som du gör här).

Citat:
och den som påstås vara galen är den friskaste av oss

Nu svamlar du.
Citera
2015-03-30, 16:39
  #535
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jalokin
Människan är en avbild av Gud, till skillnad från djuren.

Belägg, tack. (1)

Citat:
Våran gud är en svartsjuk gud,

"Våran 'gud' "?? (2)

Citat:
och han tolererar inte synd.

Vilken "synd"? Förtydliga. (3)

Citat:
Alla syndare måste straffas, just för att han är en rättvis och god gud.

Det kan du ta, när (1), (2) och (3) är avklarade.

Citat:
Precis som en god domare.

Falsk analogi.

Citat:
En fråga som kan besvaras enkelt, den första budordet säger att man inte ska ha andra gudar än den kristna guden, just eftersom det är den enda sanna guden som det står i bibeln.

Cirkelargument. (4)

Citat:
Människan skapar sig sina egna gudar och har alltid gjort, eftersom människans egna fiktiva gudar passar deras tro och känslor bättre än den riktiga, kristna guden. Man vill inte erkänna att man är en syndare och står inför ett domslut.

Se (2) och (4).

Citat:
Öppna ögonen. Tänk med hjärnan. Alla skapelser har en skapare,

Cirkelargument.

Citat:
det är LOGISKT.

Cirkelargument är inte logiska.

Citat:
Om du hittar en tavla ute i skogen utan signatur eller någonting som kan avslöja vem som har målat tavlan, så betyder det inte att tavlan har skapat sig av sig själv. Självklart finns det någon som har målat tavlan, även fast du inte kan se, höra eller känna personen. Alla byggnader har en byggare. Alla skapelser har en skapare.

Falsk analogi.

Citat:
Den enda sanna guden är den som beskrivs i bibeln, sedan finns det oändligt många fiktiva gudar som människan själv har hittat på.


Det hjälper inte att du bara upprepar detta postulat.

Citat:
Alltså om en ateist inte säger att Gud inte finns, måste det betyda att han endast tror att Gud inte finns, vilket gör honom till en agnostiker. Läs mitt exempel igen. Bara för att jag vet att det finns guld i kina betyder det inte att jag är allvetande. Allt som krävs är 1 bevis på att guld finns, för att det ska vara sant. Eftersom alla skapelser har en skapare, så är det även någon som har skapat världen -> gud. 1 bevis.

Och inte heller att du upprepar detta postulat.

Citat:
Jag tänker logiskt, och det är alltid det logik jag utgår ifrån.

Tvärtom är ditt inlägg så full i argumentationsfel att du tills vidare kan betraktas som en intellektuell klåpare.
Citera
2015-03-30, 16:42
  #536
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av grelin1999
Ptja, här kan man följa bibelns historiska kungar med historien: http://www.biblicalarchaeology.org/daily/people-cultures-in-the-bible/people-in-the-bible/50-people-in-the-bible-confirmed-archaeologically/

Och Spiderman kan på samma pseudo-legitimerande sätt anses vara "verklig".

Citat:
Jo, större delen av det historiska materialet i Bibeln anses historiskt korrekt.

"Större delen"? Av vem? Hur?
Citera
2015-03-30, 17:12
  #537
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av grelin1999

Jo, större delen av det historiska materialet i Bibeln anses historiskt korrekt.

Hur vet du det ?
Citera
2015-03-30, 17:27
  #538
Medlem
goran744s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
Så ... om jag KAN ha rätt: Kom till saken.



Vilket är precis det motsatta av vad jag skrev, när jag förespråkade precision och specifikation (och inte svävande generalisering som du gör här).



Nu svamlar du.
Ja det är tillåtet att svamla om du ej visste det. Kallas för filosofi eller tänkande eller vad du vill.
Citera
2015-03-30, 17:38
  #539
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goran744
Ja det är tillåtet att svamla om du ej visste det. Kallas för filosofi eller tänkande eller vad du vill.

ja, du använder metaforer som ingen fattar.
Citera
2015-03-30, 17:39
  #540
Medlem
goran744s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mitthopp
ja, du använder metaforer som ingen fattar.
Ja!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in