Citat:
Ursprungligen postat av
Dr King
"Psykologen" verkar vara en teoretiker som aldrig har varit ute i verkligheten. Hans saker fungerar kanske i teorin men i verkligheten skulle en vakt med hans inställning bli mycket kortlivad.
Bo Hejlskov är den kanske mest aktade psykologen inom Neuropsykiatrin och Lågaffektivt bemötande. Lågaffektivt bemötande är en samling praktiska metoder (med teoretisk grund) som tillämpas på de allra mest utåtagerande individerna en kan tänka sig. Bo har förmodligen arbetat med dessa han med.
Tycker han visar på metodens praktiska fördelar omgående i det aktuella händelseförloppets inledning.
Jag är förvånad över att GW inte visar något intresse av att ordningsmaktens personal borde få utbildning i detta. Ett superbt komplement till ordningsmaktens övriga arsenal.
Många fall av övervåld sker dessutom mot individer med neuropsykiatriska funktionshinder, där är det direkt ordningsmakten okunskap som ligger till grund för eventuella skadeverkningar.
En bra poäng av polisen i dagens program är givetvis att dom aldrig vet vem personen dom möter är. Dock ingen tillräcklig anledning att hålla sig på avstånd från detta kunskapsfält enligt mig.