Citat:
Ursprungligen postat av
mitthopp
Allt håller jag med dig om utom " Han blev människa just för att lära sig hur det är att vara människa ", Nej, och åter Nej.
Jesus blev människa för att ta på sig synden och inget annat, synden på ett kors - synden som alla människor begår. FÖR att Gud älskar alla människor, för att Gud vill vara med människorna.
Har du några bibliska bevis för att det var enda syftet? Jag tror det ligger mer i det jag säger. Inte minst därför att det står så i bibeln.
Vi har inte en överstepräst som är oförmögen att känna med oss i våra svagheter, utan en som har prövats på alla sätt och varit som vi men utan synd. Heb 4:15
och därför måste han i allt bli lik sina bröder för att bli en barmhärtig och trogen överstepräst inför Gud och kunna sona folkets synder Heb 2:27
Fast han var son lärde han sig lyda genom att lida. Heb 5:8
Liksom en enda människas olydnad gjorde alla till syndare, så skall en endas lydnad göra alla rättfärdiga. Rom 5:19
Det här är en referens till Matt 5, där Jesus säger att han inte kommit för att ta bort lagen utan för att uppfylla lagen. Och det gjorde han genom ett fullkomligt offer. Enligt det gamla förbundet renas folket från synder med blod, så för att uppfylla och avsluta lagförbundet och införa ett nytt förbund så gav han sitt liv. Det fanns väl ingen anledning till att hans död skulle bli våldsam, men det blev oundvikligt. De hatade honom, därför blev han dödad.