Citat:
Ursprungligen postat av
polox
Forskning ger knappast stora pengar. Bland de personer du nämner finns folk som haft ledande befattningar, publicerat sig i Nature, Science etc. Tydligen är det deras ifrågasättanden som är misshagliga.
*Snipp!*
I övrigt vore det tråkigt om alla forskare alltid hade samma åsikt om allt (dessutom i samförstånd med industrin). Det måste finnas möjlighet att ifrågasätta data och tolkningar. Annars hade vi en korporativ vetenskap, lika smaklöst som om våra politiska partier alltid skulle vara överens i alla sakfrågor...
Lennart Hardell har gjort grova pengar på att ställa upp som expertvittne i "det stora frihetslandet", lyckligtvis utan större påverkan av de processer han varit med i [bland andra Motorola 2003]. Likaså Olle J, i Italien vill jag minnas med lite större framgång tillsammans med Hardell... Att Hardell lyckats publicera "forskning" i tyngre tidsskrifter med hans bakgrund är beklagligt för att uttrycka sig millt, lyckligtvis står den inte oemotsagd och den har inte verifierats eller upprepats på något seriöst sätt.
[
https://dl.dropboxusercontent.com/u/24910023/Lennart%20Hardell%20Report.pdf]
(Sprid gärna denna PDF!)
Kåberger hade som val att bli en medelmåtta inom vetenskapens huvudfåra men valde att ansluta sig till den gröna ideologin där han nu är en "stjärna", därav blev han Generaldirektör för energimyndigheten (det statliga PR-organet för vindkraft och annat resursslöseri). Karln utvecklar ingenting utan säljer in den huvudlösa ideén om att förnybart är det enda som kan rädda oss undan klimatproblematiken till Japanerna, vilket han får bra betalt för. Hans uttalande i P1 angående aborter i Japan efter Fukushima är det absolut enklaste att peka på, han tvingades dock göra en pudel kring detta, hans övriga uttalanden kräver en hel del kunskap att genomskåda men det låter säkert bra för den obildade massan... Men för att balansera det lite, prata för sig det klarar han av med bravur.
All vetenskap betalas inte av "industrin" så bli inte allt för enögd på den punkten. Vetenskapens uppgift är att ifrågasätta allt, där håller jag med dig, men man får inte fuska och hitta på resultat som passar sina uppdragsgivare eller sin egna övertygelse för då är det inte vetenskap längre utan politik man pysslar med vilket är en jäkla skillnad!
Citat:
Ursprungligen postat av
polox
Kåberger kanske har funnit vägen till pengar, men jag ser inget fel i att han vill utveckla förnybar energi i Japan. Den mest omstridde av de du nämner är väl Johansson, som VoF utsett till årets förvillare. Man kan dock undra hur det står till med VoF's eget "vetenskapliga förhållningssätt", när man påstår att "När Johansson exempelvis talar om mikrovågor så antyds det att de skulle vara jämförbara med röntgen- och gammastrålning trots att det handlar om helt olika fysikaliska fenomen". Ems som ems, tycker jag.
Nog för att mikrovågor och röntgen/gamma i grunden är samma fenomen, ljus med olika våglängder, så är det en jäkla skillnad på EMS som KAN klyva kemiska bindningar och EMS som "bara" kan få dem att vibrera (värme), det finns fler än Olle J. som inte begriper detta.
Jag vet inte hur VOF arbetar men det där med kommunikation är de inte duktiga på, dock är Förvillarpriset alltid välförtjänt och står på solida grunder.
För att anknyta till trådämnet något så är det alltid så att vissa medelmåttor inom akademien tar genvägar och "publicerar forskning" som stödjer politiska agendor, Chris Busby, Joseph Mangano och Van Luween (eller hur fasiken han stavar sitt namn) och Mark. Z. Jacobsen är några bra internationella exempel på sådana som har fått ett rejält uppsving tack vare Fukushima. Men det är inte vetenskap de pysslar med men det kräver kunskap, arbete och ibland lite tur att inse det.