Citat:
Ursprungligen postat av
Sverigegrabben
"kopplingen" är att det naturligtvis är en lögn att man skulle ha lagt mer energi på Caroline än en statsminsiter. Om du eller jag skulle bli mördade så skulle man knappast lägga lika mycket energi på det som på Palmemordet. Detta är väl ändå en självklarhet? Sedan att "Caroline var ordentlig" tror jag är en sanning med modifikation. Jag tror man har gett henne en oförtjänt stor helgongloria. Det var ju knappast så att Toni bara skulle ha mördat henne utan anledning om vi nu utgår från att han var gärningsmannen. Men klart man lägger ner mer energi och tid på ett statsministermord nu, snap out of it!! In i verkligheten med dig!
Citat:
Ursprungligen postat av
Sverigegrabben
Jag har faktiskt empati och försöker se saker på ett pragmatiskt sätt. Det var hemskt det som hände Carolin men det är onödigt att blanda in för mycket känslor i det hela för då får vi inget bra begrepp om vad som hände den där ödesdigra dagen.
Ibland kommer jag tillbaka till den här tråden. Caroline är död. Toni är dömd efter en mycket noggrann utredning. Så den sidan av saken anser jag utagerad. Nu är det mer intressant att vissa (1 person, ingen utpekad!) utan något som helst faktaunderlag "kämpar" för att Toni ska frias till slut.
Först trollade denne person om att han är heltids-polis OCH samtidigt medicinstuderande (nästan färdig, för något år sedan - borde ha klarat AT nu? Efter flera år?). Och det kom lite oklara och mystiska invändningar mot "oklarheter i utredningen".
Därefter förklarade denne person att han, efter domen, ville stödja och trösta Toni (när han släpptes ur häktet och hamnade i fängelse). MEN HAN (personen)
fick uppenbarligen inte träffa Toni (snyft..), och personen kämpade vidare utan att lyckas (!). Dömda personer får
visst ta emot besök, så antagligen vill inte Toni snacka med "personen"
Nästa drag: utmåla personer i hans närvaro som "möjliga gärningsmän". Först kom sonen, som kanske hade ett hemligt, erotiskt och passionerat förhållande med en tjej som knappt hade befunnit sig norr om Piteå. Han kanske hade ett
hemligt förhållande, dödade Carolin, och pappa städade efteråt - med jaktbössa och antändbar vätska?
Nu utpekar "personen" Tonis fru!!!!!... Hon har ju minsann
förhörts av polisen! Jo, jo - ingen rök utan eld.. Så
hon kanske var gärningsmannen/kvinnan! Mmmm, man blir ju inte förhörd utan anledning. Eller hur?
När folk påpekar att det har skett massor med förhör, av massor med människor (affärsbiträden, kollegor, vänner, gamla skolkamrater, personer ansvariga för renhållningen vid mordplatsen (parkeringsplats med soptunnor etc), Tonis kollegor/släkt/jaktkamrater, et cetera et cetera), då kommer "personen" upp med en ny märklig invändning: Färre personer hördes än efter mordet på Palme, alltså är domen antagligen fel!
Jag kommer att bumpa tråden om 5-10 år, och då finns antagligen "personen" kvar här och har antagligen valt en
ny strategi.. För alla andra har ju misslyckats med att "lösa mysteriet".
Nu väntar jag bara på att "personen" ska förklara att han egentligen är en
mycket hög jurist (hovrättsråd?), och snart ska fixa allt och avslöja sanningen bakom förra århundradets
värsta justitiemord. Jag håller (inte) andan!