Citat:
Ursprungligen postat av
NoTruce
Har läst The Collection, och där fanns ett antal noveller jag gillade skarpt. Vilken roman skulle du rekommendera? Har inte läst någon av hans romaner nämligen.
The Mailman och The Resort tänker jag genast på då. Men min absoluta favvo är The Ignored, vilken var min första bekantskap med Little. Om en snubbe som ingen ser och som kommer i kontakt med andra som är lika ignorerade som han, och tillsammans börjar de smida planer på att göra något åt det faktum att de är ignorerade... Tänker hela tiden på Söderbergs citat när jag tänker på den romanen: "Man vill bli älskad, i brist därpå beundrad, i brist därpå fruktad, i brist därpå avskydd och föraktad. Man vill ingiva människorna något slags känsla. Själen ryser för tomrummet och vill kontakt till vad pris som helst."
Ofta ser man skräckförfattare benämnas Master of the Macabre, och Little är fan i mig det närmsta man kan komma det epitetet.