2014-11-11, 19:42
  #18073
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Troian
Van der Kwast kommer ut med en bok i januari.

http://www.svt.se/kultur/bok/christer-van-der-kwasts-ger-ut-quickbok

Då väntar vi bara på brännvinsadvokaten också.
Citera
2014-11-11, 19:44
  #18074
Medlem
Stina-Linas avatar
Jag kom att fundera över om det är så att de suttit och filat på sina böcker på de månadsträffar? de haft på GJs lands eller semesterställe som det talats om. Enligt artikeln är det ju så enligt f.d.K att han frågar sej om det är "att det rimligt att en dömd seriemördare" går fri.SB är fortfarande i hans ögon är ser det ut som den seriemördare de GL och v d K ville ha. De kan alltså inte alls se att domarna är rivna.

Jag har hört v.d..K tidigare i flera intervjuer de få han gett i samband med att domarna revs en efter en och han kan absolut inte tycka att han gjort något fel i sin åklagarroll utan är istället upprörd över de felaktigheter? som han anser att resningarna är.

Man må tycka vad man vill om SB men detta är ju något in absurdum det som pågår. Den förläggare som ger ut Kwasts bok känner dessutom inte så noga till saken i sej verkar det som. Utan vill bara att v d K ska ha rätt att yttra sej. Kanske tror en del att det går att åka snålskjuts på det som redan skrivits?

Jag kan tänka att det handlar om att bland annat dra in pengar till ett litet förlag i ett ärende som inneburit stora pengar för många tidningar i många år i till en del inte så seriösa sammanhang

Nu pågår det ju en omfattande utredning som fått anstånd att komma in med sin redogörelse till nästa sommar och det ligger ju fast.

Jag kopierar inte in någon text här eftersom SVT har ensamrätt till sin text. Men det är nog fler än jag som funderar
__________________
Senast redigerad av Stina-Lina 2014-11-11 kl. 19:48.
Citera
2014-11-12, 16:20
  #18075
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stina-Lina
Jag kopierar inte in någon text här eftersom SVT har ensamrätt till sin text.

Enligt EU-domstolen är det tillåtet att länka till material som lagts ut öppet via Internet med rättighetshavarens tillstånd

Citat:
EU-domstolen bekräftar i en dom idag att det tillåtet att länka till det som lagts ut öppet på via Internet med rättighetshavarens tillstånd. Däremot är det inte tillåtet att länka till något som lagts ut utan rättighetshavarens tillstånd eller till webbsidor som kräver login eller har andra begränsningar.
http://www.maqs.se/sv/news/2014/02/13/eu-domstolen-det-ar-tillatet-att-lanka-men-bara-till-det-som-lagts-ut-oppet-pa-inter
(min fetning)
Citera
2014-11-12, 16:31
  #18076
Medlem
Stina-Linas avatar
Att länka är en sak att citera eller kopiera text en annan. SVT har C till sina texter så länk kan man sätta in men ingen kopierad text, i detta fallet handlande om Kwasts kommande bok
__________________
Senast redigerad av Stina-Lina 2014-11-12 kl. 16:35.
Citera
2014-11-12, 21:58
  #18077
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stina-Lina
Att länka är en sak att citera eller kopiera text en annan. SVT har C till sina texter så länk kan man sätta in men ingen kopierad text, i detta fallet handlande om Kwasts kommande bok

Lag (1960:729) om upphovsrätt till litterära och konstnärliga verk
Citat:
Citat
22 § Var och en får citera ur offentliggjorda verk i överensstämmelse med god sed och i den omfattning som motiveras av ändamålet
. Lag (1993:1007).

https://lagen.nu/1960:729#P22S1

Kommentar till (finns på höger sidan)
Citat:
För att ett citat ska vara berättigat måste det ske i ett lojalt syfte. Det är tillåtet att återge avsnitt ur annans verk inom ramen för ett eget självständigt arbete såsom hjälpmedel för framställningen. Citatet kan då användas för att kritisera eller belysa det andra verket eller för att understryka det egna ställningstagandet eller ytterligare utveckla vad som sägs i det citerade. Bedömningen av hur långt ett citat kan vara utan att strida mot den här bestämmelsen görs med utgångspunkt i den sedvänja som redan utvecklat sig och den omfattning som motiveras av ändamålet och syftet med citatet.
https://lagen.nu/1960:729#P22S1
Citera
2014-11-13, 13:13
  #18078
Medlem
Stina-Linas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zy45N
Lag (1960:729) om upphovsrätt till litterära och konstnärliga verk

Kommentar till (finns på höger sidan)

Jaja min mening var inte att börja en diskussion om detta.Jag kan bara konstatera att jag tidigare la ut en kopierad text från SVT den togs bort och jag fick en tillsägelse att det var inte tillåtet eftersom SVTs material ägdes av dem,oavsett att det fyllde en mening.Nu avslutar i alla fall jag denna avvikande ordväxling
Citera
2014-11-17, 15:55
  #18079
Medlem
Stina-Linas avatar
Ändrat Sidospår
Citera
2014-11-19, 13:18
  #18080
Medlem
the saints avatar
En kommentar av Oisín Cantwell i AB om vad som kanske kan förklara Lambertz haveri i Quick-frågan.

Citat:
Lurades Lambertz av en mördare?

Journalisten Dan Josefsson berättar i Filter en historia som i sina huvuddrag är känd sedan tidigare, men som innehåller nya och häpnadsväckande uppgifter.
En berättelse om hur Lambertz under sin tid som justitiekansler på ett anmärkningsvärt sätt engagerade sig i en morddömd mans kamp för att få resning och hur detta engagemang möjligen kan förklara de senaste årens konstiga utspel om Sture Bergwall.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/kolumnister/oisincantwell/article19882236.ab


Det är tydligen inte första gången som Lambertz jobbar som privatspanare, med förödande resultat. För honom själv.
Citera
2014-11-19, 16:50
  #18081
Medlem
the saints avatar
Ett aktuellt ämne som kommer att diskuteras i P1 efter 17.00 idag:

Duger "bortträngda minnen" som bevis?

Citat:
Är det rimligt att bortträngda minnen utgör bevis i svenska domstolar? Idag och imorgon tas ett fall upp i hovrätten i Västra Götaland där en pappa dömdes till tre års fängelse i tingsrätten för grovt sexuellt utnyttjande av sin dotter, när hon var liten. Bevisen består nästan uteslutande av bortträngda minnen som dottern har berättat om under hypnos och terapi. Duger det som bevis? Samtal med kammaråklagare Stefan Lind, rättsexperten Sven-Erik Alhem och Dan Josefsson, journalist och författare till boken "Mannen som slutade ljuga" om Sture Bergwall.
Citera
2014-11-20, 17:05
  #18082
Moderator
HusvagnSvenssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av the saint
Ett aktuellt ämne som kommer att diskuteras i P1 efter 17.00 idag:

Duger "bortträngda minnen" som bevis?

Tydligen gör de det, skrämmande nog. Som Josefsson påpekade i radioprogrammet stöder tingsrätten och åklagare Stefan Lind båda teorin om bortträngda minnen och tillmäter den högt bevisvärde. Det enda de gjort är att byta namn på det föregivna fenomenet.

Det finns väl ingen tråd på Flashback om det fall som diskuteras?

Cirka 1.01 in i programmet: https://sverigesradio.se/sida/avsnitt/463156?programid=1637

Numera är bortträngda minnen = undanstuvade obearbetade minnen.
__________________
Senast redigerad av HusvagnSvensson 2014-11-20 kl. 17:13.
Citera
2014-11-20, 17:30
  #18083
Medlem
the saints avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HusvagnSvensson
Tydligen gör de det, skrämmande nog. Som Josefsson påpekade i radioprogrammet stöder tingsrätten och åklagare Stefan Lind båda teorin om bortträngda minnen och tillmäter den högt bevisvärde. Det enda de gjort är att byta namn på det föregivna fenomenet.

Det finns väl ingen tråd på Flashback om det fall som diskuteras?

Cirka 1.01 in i programmet: https://sverigesradio.se/sida/avsnitt/463156?programid=1637

Numera är bortträngda minnen = undanstuvade obearbetade minnen.

Detta är sjukt.

Åklagaren framhåller vid ett par tillfällen i intervjun att han har haft stöd från docenten i psykologi, Rickard Sjöberg, som gjort att han kan ta upp ärendet i hovrätten.

Observera att Rickard Sjöberg anlitades av försvaret i tingsrätten!

Rickard Sjöberg säger nu i en intervju följande:

Citat:
Rickard Sjöberg var på försvarets initiativ anlitad som expert av tingsrätten. Han säger att det inte går att slå fast vetenskapligt att bortträngning kan ske. Däremot visar forskning att falska minnen kan fås fram vid terapi. I det här fallet reagerar han särskilt på att hypnos har använts.
– Det innebär påtagliga risker för att skapa falska minnen och få fram en falsk övertygelse om något man varit med om.

http://www.aftonbladet.se/senastenytt/ttnyheter/inrikes/article19884689.ab


Det är minst sagt magstarkt av åklagaren att i SVT påstå att han har haft stöd av Rickard Sjöberg!
Citera
2014-11-20, 19:11
  #18084
Medlem
Stina-Linas avatar
Jag vet inte om det här hemma här men precis nyss för 3 minuter sen,vann Jenny Kuttim och Dan Josefsson störa Journalistpriset i kategorin "årets avslöjande" för dokumentären "Kvinnan bakom Tomas Quick" och boken "Mannen som slutade ljuga",.Fakta om turerna i den sk psykoterapin som SB fick på Säter och sambandet med de rättsliga turerna och snea relationer mellan rättspsykiatrin de som fanns där och rättssystemet som några personer sskulle företräda. Och som ledde till att han blev dömd för 8 mord.

Jag kan ha fel..men priset har de fått
__________________
Senast redigerad av Stina-Lina 2014-11-20 kl. 19:20.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in