Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Därför att jag har gjort det redan innan serien började.
När jag tog upp det i samband med seriestart, var du den främste försvararen till Forsberg och hävdade att han hade kvaliteter. Han är enligt min mening en katastrof och utstrålar samma negativa energi som Challe Berglund. Det kan helt enkelt inte gå bra med en sådan som Forsberg vid styrspakarna.
Jag gillade Forsberg i början och även om det inte ska vara möjligt att åka ur med AF vid rodret(han har ändå fina meriter och är expert på att få unga spelare att blomma ut) så får man faktiskt erkänna att det inte funkar längre. I tidigare matcher har vi legat under med 3-4 mål utan att karln gjort ett skit, och envisas i media att säga att vi spelar bra mm hela tiden, snackar om vad som ska förbättras, finns hur mycket som helst, men det händer ingenting. Han har visserligen börjat snacka i mer realistiska termer och framstår inte som lika efterbliven som han gjort tidigare, vilket i sig är positivt, men det är skrämmande hur oegagerad han är. Jag undrar om spelarna verkligen står ut med honom? Som det ser ut på isen har jag väldigt svårt att tro detta. som sagt, aldrig att någon tränare i Modo kan vara lika dålig eller sämre än Challe men det är nog ingen som varit så oengegerad och handlingsförlamed som Anders Forsberg. Det är lätt att skylla på att truppen är för tunn, att vi inte är bättre än så här och visst stämmer det till viss del, men truppen är ändå inte SÅ himla dålig som den var i somras och man borde ju kräva en SHL-tränare bör ställa krav på sina spelare.
Jag tror att vi kommer vända den negativa trenden och att vi kommer sluta runt plats 8-10 i slutändan, men det kommer sitta hårt inne.
Du får givetvis tro att vi slutar 11 för att du tippade oss näst sist inför säsongen. Tycker bara det är synd att du nästan "gett upp" redan nu.
Till Anders Forsbergs försvar ska dock sägas att han precis som förra säsongen haft ett svagt material och gjorde utifrån det ett bra jobb förra säsongen så då borde det ju gå bra även i år. Truppen vi hade när Challe var tränare hade vi en stark trupp på pappret och åkte vi nästan ut. Så det säger ju vilket misstag det var att anställa honom.