Citat:
Ursprungligen postat av
Higuain20
Hej!
Vore tacksam om jag kunde få lite hjälp på traven med följande optimeringsuppgift:
Vid en strand ligger två stugor, den ena 100 meter från vattnet och den andra 200 meter. Avståndet mellan stugorna parallellt med stranden är 300 meter.
Mellan stugorna ska man bygga en brygga, från respektive stuga till bryggan. Man vill göra vägen så kort som möjligt från bryggan till respektive stuga. Var ska bryggan placeras om vägens längd ska minimeras?
Jag behöver alltså ställa upp ett samband mellan stugorna och bryggan för att sedan kunna derivera och hitta ett minimum. En idé jag har är att ta reda på avståndet mellan stugorna m.h.a Pytagoras. En annan att maximera arean av den triangeln på något sätt.
Är jag på rätt väg?
Du kan placera ut husen på följande sätt
https://i.imgur.com/HWxeaOm.png. Det blir då ganska uppenbart att det minsta avståndet är den räta linjen mellan husen. Vilken är enkelt att beräkna till att vara av längden sqrt(2)*300.
Edit: Och självfallet är där linjen skär strandkanten där bryggan ska placeras.