Citat:
Ursprungligen postat av
cyklarrunt
Men du måste väl ha lämnat ett arbetsintyg för att kunna markera att du arbetat på stämpelkorten? Om det INTE står på ditt anställningsintyg att du jobbar 100%, så har du rätt att stämpla och få bidrag för de två veckor du har i juli.
Är man HELT arbetslös så kan man få bidrag av a-kassan i 300 dagar. Har man jobb och inte kommer upp i 100%, så kan man få bidrag på återstående tid i max 75 dagar.
MEN du måste också ha jobbat under ett visst antal timmar den veckan för att få bidrag. Jag minns inte vart gränsen går. Men om du inte jobbar ALLS i två veckor så har du absolut rätt till ersättning

Exempelvis:
Jag blev anställd i maj som tim-vikarie i vården. Jag gick introduktion på jobbet mån, tis och ons. Jag var utan arbete reserande dagar den veckan. Jag fick INTE a-kassa då, eftersom jag jobbat för mycket den veckan för att vara berättigad bidrag.
Efter introduktionen så var det ingen som ringde in mig till jobbet. Jag gick hemma utan arbete (fast var anställd) fram tills sommaraschemat började. Under dessa veckor fick jag bidrag då jag inte jobbat något alls!
Nu jobbar jag ett par dagar i veckan. Jag stämplar, men får ändå inte pengar. Jag jobbar helt enkelt för många timmar