Citat:
Ursprungligen postat av
Madbomber
Att stoppa invandringen är helt fel väg att gå enligt mig, istället borde vi liberaler satsa på att invandrare inte ska få tillgång till välfärdsstaten (i slutändan ska det ju inte finnas nån direkt välfärdsstat att få tillgång till men som första steg ska den bara vara tillgänglig för svenska medborgare). Utlänningar som vill komma hit ska vara välkomna men få försörja sig själva.
Citat:
Ursprungligen postat av
blown
Det är som sagt helt rätt, men ej politiskt gångbart.
Tänk om det är det? Såhär, de som är emot det är väl de som är rädda för att de inte skall ses ta hand om folk som kommer till Sverige (genom att de tillåter att folk kommer hit och får jobba för lägre löner i landet), och så vissa fackförbund (som Byggnads) som har en särskilt bra ställning, samt alla sossar som står bakom facket.
Mot detta står nog de allra flesta borgerliga, när de får höra att det görs för att de som kommer hit kommer att få det bättre (genom att de kan få arbete, vilket alla vet ger en bättre framtid, nästan oavsett jobb, jämfört med att sitta hemma). Det blir också ännu en chans för borgerligheten att vara de tydligast moraliska, genom att ta ställning för folks rätt att kunna försörja sig själva. Det finns massa forskning som pekar på att arbetslöshet är dåligt för den arbetslöse och för samhället, så det finns alla möjligheter för borgerligheten att glänsa. (För
effektivitetes-ekonomen: jag gissar att de inte redan tagit på sig ansvaret att faktiskt göra det för att de är rädda för att bli utpekade som osolidariska eller att de inte är helt säkra på att det fungerar.)