Citat:
Ursprungligen postat av
Hallonet11
Träffade min läkare nyligen och han rekommenderar numera ArcticMeds Omega-3 produkter.
ArcticMeds svar angående rening från gifter:
"All fiskolja som säljs inom EU måste uppfylla EUs stränga krav på renhet från gifter och tungmetaller. Vår fiskolje leverantörs processmetoder gör att oljan har extremt låga värden av miljögifter vilket gör att den även uppfyller samtliga globala regleringar på renhet alltså både inom och utanför EU."
Livsmedelsverket gjorde 2004 en undersökning av de fiskolja-produkter som fanns på marknaden då. Samtliga produkter hade väldigt låga värden av miljögifter och klara EU:s krav med väldigt god marginal. Att det skulle vara något speciellt med ArcticMeds är bara ett marknadsföringsknep.
De fiskar som fiskolja tillverkas från står lågt i näringskedjan och är inte långlivade, de ackumulerar aldrig några nämnvärda mängder miljögifter.
Med fiskolja åsyftas i det här inlägget den fiskolja som säljs som omega-3-tillskott. Inte fiskleverolja.