Citat:
Med "svensk pilotlogik" så var det kanske så ja - att piloten själv förorsakade det hela.
Men här var det flera komponenter inblandade - dock - sånt som piloten kanske ha lite med att göra:
Halva banlängden (första delen) av bana 12 som användes för start var tillfälligt avstängd pga Flygarrangemanget. Var detta verkligen nödvändigt? Hur hade den nu fatala starten avlöpt, ifall piloten kunnat starta från banbörjan? Hade det "bara" slutat i en "vanlig nödlandning", någonstans inom flygfältet?
Jag tog upp tändstiftena och deras fastskruvning:
En seriös och kompetent hav.kom hade granskat alla tändstiftshålen /gängorna (12 st) , i syfte att bl.a. kolla om det satt helicoil-insatser på alla ställen.
Att sätta i helicoil är INTE state-of-the-art. Vem hade gjort det - och varför? Kanske var piloten inte alls inblandad i detta?
Hade gängan i cylinderhålet (varifrån tändstiftet ramlade loss) varit friskare så hade ju tändstiftet kanhända blivit kvar i hålet under starten, dvs det hade i alla fall aldrig blivit någon svår motorstörning.
Det undermåliga underhållet kanske alltså inte var begränsat till ej fastdragna T-stift, utan till dåligt skötta cylindergängor? Vem/vilka var i så fall "ansvariga" för detta?
Sådana frågor får vi aldrig något svar på - ty detta handlar bara om ett spel för galleriet, med "utredandet".