Citat:
Ursprungligen postat av
kurt-sune
Jag vill inte minska antalet hyresrätter. Det enda jag sagt är att de som önskar bo i hyresrätt får betala vad det kostar.
Jag har inte sagt att du vill minska antalet hyresrätter. Jag säger att din syn på andrahandsuthyrning begränsar antalet lägenheter tillgängliga att hyra.
Citat:
Men i ägarlägenheter får man ju hyra ut. Det kan man inte bli vräkt för?
Det är självklart hyresgästen, inte ägaren, som blir vräkt. Men ägaren kan bli tvingad till försäljning om han inte tar sitt ansvar.
Citat:
Det kan vara vad som helst om det händer något med huset. Vattenläckor, bränder ja vad som helst..
Vilka är de administrativa svårigheter du talar om här?
Citat:
Det är ganska vanligt att man sköter om sådant och det blir lite trevligare för alla...
Varför blir det trevligare om alla som deltar äger sitt boende än om vissa äger det och andra hyr?
Citat:
Nej det har jag inte påstått, men alla BRF-medlemmar har ett ansvar oavsett om man sitter i styrelsen eller inte. Det är det många inte förstår.
Vad för ansvar, och hur kan detta inte skötas utan att bo i bostaden?
Citat:
Sköter man inte föreningen så kan den bli upplöst och då blir det tvångsförsäljning. Det är inte så vanligt men det kan förekomma. Om uthyrningen skulle bli fri skulle den risken öka dramatiskt.
Först var det givet, nu är det en dramatiskt ökad risk... Varför skulle den risken öka dramatiskt?
Citat:
Jag vet inte om du är blind men det är en mycket god affär att hyra ut lgh där det är bostadsbrist.
En kompis till mig hyr ut sin 2:a vasastan för 20 000 i månaden medan hans kostnader ligger max på 8000. Detta trots att han köpt för rekordpris.
Låt mig omformulera frågan. De lägenheter som tillhör föreningar som tillåter andrahandsuthyrning, och till och med till juridisk person, är inte föremål för enorma budkrig bland spekulanter på ett sätt som övriga lägenheter inte är. Din tes är att om utbudet av dessa lägenheter skulle öka så skulle även priset göra det, och risken för bubbla öka. Varför? Hur resonerar du när du säger att priset kommer öka om vi ökar utbudet?
Att det var fritt fram att hyra ut ägarlägenheter. Det tycks nu som att du förstått att samma begränsningar gäller som i BRF.