Citat:
Ursprungligen postat av
carl.sson
varför har vi ens diskutionen? Om du tycker att allt tallar för sig själv så visst, jätte bra.
Om jag inte stödjer det så skit i ett!
Du skriver en diskussionstråd angående evolution och religion att du tror på mikroevolution, vilket inte stämmer eftersom du inte erkänner makroevolution. Jag påpekar alltså dina brister, om du inte vill att folk ska påpeka dina brister så råder jag dig att sluta med att ha bristande resonemang (alternativt dela inte med dig av dina felaktiga resonemang). Jag ser inte riktigt varför jag ska skita i något. Det går inte att erkänna mikroevolution och samtidigt hävda att makroevolution inte existerar eftersom det man nyss erkände inte heller då kan existera. Har du en annan inställning är du inte vetenskaplig vilket var vad TS gick ut på, kan man förena vetenskap med religion. Svaret är nej (vilket du är ett tydligt exempel på).
Citat:
Ursprungligen postat av
carl.sson
så om jag har ett argument så är det rätt?
Ja givet att argumentet är empiriskt och/eller logiskt hållbart. Det är därför en religiös person aldrig har rätt, eftersom det inte finns några empiriskt eller logiskt hållbara argument för någon religion.
Citat:
Ursprungligen postat av
carl.sson
Åter igen så har jag aldrig hävdat att jag har rätt. du med flera hävdar att jag har fel, du/ni får tycka vad ni vill. Absolut ser jag en skillnad på mikro och makro. för dig är mikro beroende av makro, för mig finns bara mikro.
Du hävdar att det finns en skillnad mellan mikro- och makroevolution. Det kan man förvisso göra, det som göra dina påståenden problematiska är bara att du inte klarar av att motivera dessa, "tomten finns för att jag vill det, så det så"-resonemang fungerar liksom inte i en vetenskaplig diskussion. Ska du ha det till att mikro- och makroevolution är två vitt skilda saker måste du givetvis kunna visa på skillnaderna.
Det finns inget "för mig" och "för dig". Det finns evolution och sen finns det somliga som vägrar acceptera vetenskapliga evidens för att dessa krockar med hur man önskar att det "egentligen var". Återigen, 1+1 är lika mycket som 3-1, oavsett om du menar på att så inte är fallet.
Det handlar inte om att tycka, det är en vetenskaplig diskussion. Det finns inget utrymme för personligt "tyckande" i frågan. Om du nu är så säker på att det finns en skillnad mellan makro- och mikroevolution så får du så klart ta och visa på denna skillnad. Det har du hitintills vägrat göra...
Citat:
Ursprungligen postat av
carl.sson
Åter igen så har jag aldrig hävdat att jag har rätt. du med flera hävdar att jag har fel, du/ni får tycka vad ni vill. Absolut ser jag en skillnad på mikro och makro. för dig är mikro beroende av makro, för mig finns bara mikro.
Återigen, det finns inget "för dig" och "för mig". Vi spelar efter samma regler och mikro- och makroevolution existerar på samma sätt för oss båda. Som sagt, det ena är det andra under en längre tidsperiod. Att du sedan vägrar acceptera det hela är ditt problem. Det blir mycket lättare för dig om du bara förnekar hela evolutionen istället, då skulle du åtminstone vara konsekvent. Till skillnad från religion kan man inte välja ut sina favoritdelar ur vetenskapen för att få ett så bra resultat som möjligt som är giltigt "för mig".
Citat:
Ursprungligen postat av
carl.sson
jag förstår precis vad din "objektiva" mening är. Att den skiljer sig från min mening är vad som retar gallfeber på dig och dina följare, där av denna diskussion. Det är inte jag som har tagit initiativet på diskussionen.
Nej det retar inte gallfeber på mig, det finns gott om folk som inte har empiriskt eller logiskt motiverade åsikter, på alla möjliga håll dessutom.
Den är objektiv (har du evidens för motsatsen, vänligen lägg fram det så slipper jag ha en felaktig uppfattning om saken), det finns liksom inget utrymme för tyckande i vetenskapliga sammanhang. Det finns bara empiri och logik och det är väl i så fall det som "retar" mig. Nämligen det att du tycks tro att man kan tycka lite vad man vill angående vetenskap. Att alla åsikter "är lika mycket värda" och att det finns "personliga sanningar" som kan vara giltiga för somliga men inte för andra. Att diskutera vetenskap är inte som att diskutera smaksaker där jag tycker gult är fult och du tycker grönt är skönt så är vi nöjda så.
Man kan alltså inte "tro" på mikroevolution och samtidigt förneka makroevolution, då "tror" man inte på evolution utan något annat. Att inte erkänna makroevolution och samtidigt erkänna mikroevolution är en empirisk och logisk omöjlighet. Därmed har man ett ovetenskapligt förhållningssätt, vilket är trådens ämne.
Vilka mina följare skulle vara får du ta och utveckla, mig veterligen har jag inga följare. Vidare vad spelar det för roll vem som tagit initiativet till diskussionen? Vill du inte få dina åsikter ifrågasatta så dela inte med dig av dom, det är som sagt väldigt enkelt att undvika en diskussion.
Citat:
Ursprungligen postat av
carl.sson
Vad hittar jag på? Vad och hur invecklad beskrivning av vad i min mening särar på mikro och makro evolution vill du ha? Jag tror att problemet ligger i att du inte klarar av att vi har olika meningar.
Du säger att det finns en skillnad som inte finns, det är vad som brukar menas med att hitta på saker. D.v.s. man hävdar att något som inte finns finns, ofta för att det kan tänkas gynna ens syften på olika sätt. Ja jag skulle som sagt vilja att du visar på vad skillnaden mellan mikro- och makroevolution samt förklarar varför det ena kan existera, men inte det andra. Enkelt uttryckt att du helt enkelt visar på några som helst (logiska eller empiriskt hållbara) argument för dina påståenden.