Citat:
Ursprungligen postat av
anonym.hedonist
Ja, men eftersom att jag kommer att studera vidare direkt (+ värnplikt) så måste de betala för boende tills jag är 21.
Dock irrelevant eftersom att mina föräldrar inte är giriga idioter, de hade gärna sett att jag bott hemma i många år till ändå. Vad fan är idèn i att skaffa barn om man tänker bli en girig jude när de blir myndiga och således försvåra barnets framtidsutsikter.
Jag håller med om att föräldrar, om ekonomin tillåter, inte bör kräva hutlösa summor från sina barn för att de ska få stanna kvar hemma något - eller några - år.
Men om du bor i Sverige upphör försörjningsplikten vid genomförd gymnasieutbildning. Om man inte slutför gymnasieutbildningen i normal takt upphör försörjningsplikten inte förrän man fyllt 21 - då spelar det ingen roll om man fortfarande går på gymnasiet. Föräldrar är alltså inte försörjningspliktiga för barn som studerar på högskolenivå.