Citat:
Ursprungligen postat av
Devilry
Hur ofta överanalyserar ni saker som sagts i olika sammanhang? Gräver ner mig i samtal man haft under dagen både IRL och på nätet. Smsar en kompis ibland med mina olika möjliga slutsatser och frågar vilket som stämmer eller om jag missuppfattat saken ifråga.
Det är väl en rädsla från min sida att bli missförstådd, vilket kan vara tråkigt, men inte alltid så jäkla allvarligt som jag under grubblandet gör det till. Men man måste ju komma fram till något.
Det där känner jag igen mig i. Var mycket värre förr för min del, kunde grubbla i evigheter om någonting och när man väl frågade personen om det så hade denna inget minne av samtalet. Nu bryr jag mig inte så mycket längre. Tror en stor del hänger ihop med osäkerhet och lite bristande självförtroende, iaf för mig.
Ibland så grubblar man ju också över saker man själv har sagt, saker som kanske inte var så lämpligt att säga. Som senast när jag var på arbetsintervju och frågade chefen hur gammal hon var, och drar till med ett "ååfan" när hon svara.

Fick jobbet ändå som tur var.
Sen så är jag i en liten skum situation just nu. Har i princip inte lämnat lägenheten på en månad, inte träffad vänner eller någonting. Bara skött det absolut viktigaste men inte mer än så. Vart helt uppslukad av några spel. Bara det är riktigt skumt kan tyckas, men det jag tycker är ännu konstigare är att jag mår bra. Är det någonting jag lärt mig är att ensamhet är något jag klarar av. Antar att dom flesta här inne kan relatera? Sen så uppskattar jag sällskap också såklart, men ibland känns det som man går in i perioder där man bara snöar in sig.