Citat:
Vart går gränsen för vad sinnena kan registrera? Hint: Till exempel vid det som är osynligt och opåtagligt. Allt som vi kan registrera med våra sinnen är således något vi kan antingen se, höra, lukta eller ta på.
Nej, sinnena är ett kemoelektriskt avstamp för den extention som kognitiva mer kreativ förmåga faktiskt förmår. Det slutar inte vid någon statisk referenspunkt, som du försöker fånga eller sätta fingret på.
som du vet har naturfolk annan logik-kedja....
och vi befinner oss i ett spann av olika kemoelektriska gränssnittsvärden.
(så referenserna.. tjaa.. glöm det om de fem sinnena .. (glöm inte notorisk äventyrarlust.. där sinnevärldsrealitet inte behövs.. m.a.o : du har chimärens värld, som din utgångspunkt men låtsas att du hr bäring i tillförlitlighet ur "logiska världen" , du snarare lämnade den, för att kunna fabulera.
då frustration uttrycks i ovilja att ens ta till sig kunskaper, det är ett slags steg 1.. i bakåtsträvarideologisk känslovurmande.. religioner vurmar mysterium.. inget svårt att erkänna.
och känslor är inga sanningsbärande absoluter.. en känsla har många triggers.. varför man kan prata sönder saker, så som "gud" är demolerad för längesedan.
Även vad som inte går att se lukta höra känna eller uppleva förnimma.. kan nås beroende på HUR sinnena synkroniserar för att sedan välja vilken värdeladdning som kan modifieras att passa in i en tes.. som skapades i dåtid.
Förmåga att adaptera, är inte generell den heller.
Dels för att vi är olika begåvade, dels för att alla inte förmår tänka abstrakt, dels för att oförmåga till empati begränsar många individer och också oförmåga att identifiera gemensamma nämnare och sammanhang.. gör att sinnena inte är ensamt utslagsgivande för VAD och i vilken FÖRLÄNGNING människans kognition kan nå.
Du har också associationsförmåga och i detta oxå oförmåga, liksom disassociation, som gör ovanligt många levande på jorden oförmögna att tränga igenom särskilt mycket. Kommer i olika lindrig form.
Många har plack i hjärnorna.. glöm inte det. Men de "känner gud".
Inte minst, eftersom det krävs att man tränar upp detta. Just variation i hur detta utvecklas hos olika individer, gör att man inte kan ha statiska allmäna värden på vart det börjr och vart det slutar.
T.ex kan en omfattande teoretisk bok i fysik eller matematik, framstå som fullständigt snömos för en person, och en annan person kan inte ens utföra motoriska koordinationsövningar i en serie av två minuter.
Citat:
Och allt detta är förgängligt a k a skapelsen a k a energi.
Nej det lagras, finns minnesreceptorer och celler nyskapas, också minneskoder mobilieseras alternativt kapslas in, du vet inte alltid varthän! trängs ut.. i ordningar som inte alltid är känt för oss.
Försöket att presentera en sinneskarta från anno ca 1932.. är väldigt passé..
Citat:
Något som är förgängligt kan inte vara ursprunglig orsak.
Försöket att göra en logisk slutsats i detta topic som vi försöker hålla här, direkt transcenderar den kvasilogik, som teosofi har som underhållande kit.
Vad du försöker dig på, är att först ge dig rollen som astronaut, medan jag vet att du inte varit där ute och dammsugit det faktiska underlaget, samtidigt som du i ett svep på förhand underminerar eller förkastar vad du saknar kunskp om.
tills du vet vad du talar om, får du snällt inse att den förgänglighet som vi har här i det jordliga perspektivet, kan sätta samtliga värden i glidning i yttre atmosfärer.. redan tyngdlagen förändras.. varför det här med "förgänglighet" fullständigt mister vektorerna.
Att diskutera ett poesistycke om än i massiv textmassa, är definitivt inte att ha ens orienteringen absoluter/relativiteter på plats. Poersi är ju faktiskt om något flyktigt.
Bara för att ett namn
upprepar sig där betyder inte att 21-fotade hästar skall dyrkas.Varför Allah.. är en luftstöt, ett mellanrum som illustrerar att människan behöver pausa.. ihärdiga tankeflödet. dock inte upphöra att vara människa.
Citat:
I sin första, inte i skapelsens oräkneliga sammanhang överförda mening,
Typexempel på massivt FLUM, de oräkneliga sammanhangen.. du kan inte överblicka dem, än mindre redovisa dem.. däremot orera omkring ditt tyckande utifrån mystiska omfattningen av ord/words.
"Skapelse" betyder på mänskliga språket, att födas.. du behöver relatera till det du är, dvs människa.. så kan resten relatera till vad det är, trädet har sina villkor, bergen kanske har ont fast de inte blöder, stjärnorna har sitt och bortom det.. når du inte, så det går inte att predika.
Citat:
betyder ordet orsak den ursprungliga, enda eller yttersta, även kallad absoluta orsaken till allting
Ett tankefel, att förutsätta att ett ursprung, måste följa din fantasi, eftersom du faktiskt uttrycker en fantasi här.
Vill du inte bada i havet varenda morgon för att du bedömer det kallt, är det din egen uppfattning om kylan.. så kan du fråga austronauter, vaför de ens ger sig ut dit du skulle stå nerkissad.. om du behövde ägna dig åt riktigt krävande logik.. du som hade logik och ville framhålla briljant förmåga att "anstränga sig".
och vilken av dem : så kraftiga aggregat och explosiva energier i omlopp i ett universum, att det blir lekskoletrams, när du försöker använda människans små sinnen att detektera "en anstiftare" . Frikopplat logik, men kan känns.. mystiskt, för dig. I din subjektiva uppfattningsförmåga. om vad som är ett blint fält. Wow.. logiskt att spendera tid på.
men värt att söka, värt att "ut-röna" , så fler kan flumma på?
En bättre begåvad.. skulle ju följa hellre austronauten en enda vecka i vad hans slutsatsförmåga behöver snappa upp, skulle du följa en sådan en enda vecka.. skulle du nog behöva förtidspensionera dig, i resten av ditt liv, av ren utmattning, då du hade fått börja ta itu med geo först.. i förståelsen vad sinnena klarar i det "relativabsoluta"
Citat:
till skillnad från alla andra, s.k. relativa orsaker.
Vad gäller ORSAK.. och kausaliteteter.. saknas beröring av logisk tankeföring i samtliga religioner förutom viss buddhism. Gudsbegreppet. är vad som indikerar det, varför man kan se rdan i hur gud mässas, huruvida konstruktiv trovärdighet är i omlopp.. eller de naivt stående barndrömmarlekarna i omlopp.
sedan trosidealismen konsoliderades, har utvecklingen gått i en rasande fart.. och t.o.m besvarat nästan samtliga existentiella frågeställningar.. de frågor som återstår är så kallade frågor man kan höra från barn, som inte heller förstår varför de existerar, men de förstår iaf att man bör lyda mamma och pappa.
Dock upphör sådan seriell endimensionerad a-logisk tankematning... en dag.. men inte för alla.
Enbart människan själv, kan säga att nej.. det är ännu inte påvisbart.. ingen sökmodell har uppfunnits, religionernas oreienteringskartor var desutom undermåliga, framförallt i logiska felslut som dessutom kastade folk bakåt, inte framåt till utveckling, DÄRFÖR... sammansatt vetenskap.. som har rollen att påvisa och signalera när och hur något är falsifierbart.
jag vet att jag uttrycker det här dåligt, men jag är inte lekeledare.
t.ex kan du inte veta om trädet tänker, du är inte själv uppbyggd av samma stoff som ett träd eller en vegetabilie.. så du kan inte veta.. det kan också vara omöjligt att veta om berg tänker och känner.. bara för att ett bergmassiv, inte blöder eller ger ljudformationer ifrån sig för din förträffliga avläsningsförmåga att uppfatta, kan du inte veta om det gör ont när stenar faller ifrån berget.. för att vi värderar, inte för att vi har x sinnen i samspel.. värdeladdningen.. har skapat div. föreställning/blockerar..
Hypoteser förkastas, därför har vi också utbredd sekulär struktur, där religionsanspråken lösts upp, till kulturella företeelser, inget religionspaket har ännu "nått" gud, vad som menas med att nå fram.. varför det är fabulerandeönskepoetisk sång du vill introducera här, likt andra apologeter.
Frikopplad abstraktion översätts annars till = flum.. och har också krävt många pårökta hallucinatoriska påläggskalvar att repetitivt nöta in, detta kallar du för sinnenas samspel? att man behöver "sätta sig in i.." ?
... av vilka anledningar ens?
En dröm kan komma ut hur surrealistisk som helst, i sina fragment.. och på det planet är denna diskussion ungefär.
Citat:
Denna ursprungliga orsak
För det första måste den påvisas för att omtalas och försanthållas... så "denna" (antar att du menar gud) är ännu inte existerande. men kanske på väg.. ?
för att nå fenomen-tillståndet att stå som absolut referens, behöver det alltså påvisas - det har aldrig gjorts - därför .. ännu mentalembroynalt i omlopp. Människor behöver tröstnapp, det är så hemskt att leva...
Men också ; det gör dig till rollinnehavande fabulatör i önsketänkar-pseudofilosofisk genre.
Citat:
måste således alltid ha funnits
Eh.. ja om du håller avbruten logisk tankeföring med disassociativ tankebild som potent trovärdig.
Och det vet du att många redan klarar av att falsifiera. Önsketänkandet givetvis inte behöver dö ut för det.. liksom du hellre vevar vidare önsketänkandet och inte kan ta in andra vyer förutom den fixa att en anfader bör, råda över dig.. och du vill ha folk med dig i denna mission. Som är ganska exhibitionistiskt i behov av förstärkning.
och finns nu och att försöka greppa detta något är bortom sinnenas fattningsförmåga